„Utrácím své peníze, abychom se zbavili nejhoršího prezidenta, jakého jsme kdy měli.“ Bloomberg se poprvé utkal s rivaly o Bílý dům

S tvrdými útoky se musel vypořádat americký miliardář a mediální magnát Michael Bloomberg, který se ve středu poprvé zúčastnil televizní debaty se soupeři o demokratickou nominaci do letošních prezidentských voleb. Do klání ve státu Nevada se kvalifikoval díky rostoucí podpoře v průzkumech veřejného mínění. Pod tlak se však v diskusi dostal také senátor Bernie Sanders, který je v současnosti favoritem nominačního klání. 

Video Události
video

Události: Bloomberg poprvé čelil útokům soupeřů v televizní debatě

Podle jednoho ze zakladatelů serveru Politico Johna F. Harrise byla debata pro demokratické voliče první příležitostí, jak spatřit Bloomberga „nahého“.

Miliardář a bývalý starosta New Yorku se totiž dosud nezúčastnil žádného volebního střetu. Místo toho vede velice nákladnou televizní a internetovou kampaň financovanou z vlastních prostředků, v níž má svůj veřejný obraz dokonale pod kontrolou. 

Vzájemné útoky mezi rivaly 

Podle listu The New York Times čelil Bloomberg od začátku debaty značným potížím při obraně proti útokům svých soupeřů. Ty se týkaly údajně rasistických policejních taktik z dob, kdy byl starostou New Yorku, chování k ženám i jeho majetku.

„Kandidujeme proti miliardáři, který mluví o ženách jako o tlustých babách a lesbách s koňským obličejem. A nemluvím o Donaldu Trumpovi, mluvím o starostovi Bloombergovi,“ řekla senátorka za stát Massachusetts Elizabeth Warrenová, která podle amerického tisku předvedla velice výrazný výkon.

Silnou kritiku a posměch některých uživatelů na sociálních sítích vyvolal Bloombergův výrok, že „naštěstí vydělává hodně peněz“, a své objemné záznamy o daních proto zveřejní s několikatýdenním zpožděním.

Bloomberg o sobě hovořil jako o filantropovi

Sám Bloomberg svoje jmění hájil a mluvil o sobě jako o filantropovi, který své peníze nezdědil, ale vydělal. „Tyto peníze utrácím za to, abychom se zbavili Donalda Trumpa, nejhoršího prezidenta, jakého jsme kdy měli,“ uvedl.

„Demokraté velice riskují, pokud pouze nahradí jednoho arogantního miliardáře druhým,“ prohlásila Warrenová s odkazem na Bloomberga a Trumpa.

Další uchazeč o demokratickou nominaci, bývalý starosta města South Bend ve státě Indiana Pete Buttigieg, při svých slovních výpadech nevynechal ani vermontského senátora Bernieho Sanderse, který patří k levicovějšímu křídlu strany.

„Většina Američanů neuvidí, kam patří, když se bude muset rozhodovat mezi socialistou, který si myslí, že peníze jsou zdrojem všeho zla, a miliardářem, který si myslí, že peníze by měly být zdrojem veškeré moci,“ řekl Buttigieg, který se prezentuje jako kandidát středního proudu.

Napětí však rostlo také mezi Buttigiegem a senátorku za Minnesotu Amy Klobucharovou, kteří zastupují centristické křídlo Demokratické strany. Buttigieg senátorku kritizoval mimo jiné kvůli tomu, že nedávno v televizním rozhovoru nedokázala reportérovi sdělit jméno mexického prezidenta Andrése Manuela Lópeze Obradora.

„Snažíš se říct, že jsem hloupá? Vysmíváš se mi tu, Pete?“ odpověděla Klobucharová a dodala, že krátkodobý výpadek paměti není obrázkem toho, co o Mexiku ví a jak jí na něm záleží. Po konci debaty si pak s vedle stojícím Buttigiegem nepodala ruku a rovnou odešla z pódia.

Průzkum: Bloombergovi patří mezi demokraty druhé místo

Bloomberga podle nedávného průzkumu podporuje po Sandersovi druhý největší počet demokratů a jim nakloněných nezávislých voličů. 

Miliardář se přitom chystá vložit do nominačního klání až v takzvané volební superúterý 3. března, kdy se bude hlasovat ve 14 státech najednou a bude se rozdělovat více než třetina všech kandidátů na letní nominační sjezd strany.

Ostatní kandidáti se utkají v sobotu ve volebních shromážděních v Nevadě.