Přelomové rozhodnutí v Brazílii osvobodilo exprezidenta Lulu

Brazilský nejvyšší soud přijal těsným poměrem hlasů dlouho očekávané rozhodnutí, které by mohlo vést k osvobození tisíců vězňů. Propuštěn už byl bývalý prezident Luiz Inácio Lula da Silva, který si odpykával trest za korupci.

Brazilský exprezident Lula da Silva
Zdroj: ČTK/AP Autor: Andre Penner

Soudci v poměru šest ku pěti ukončili judikaturu (rozhodovací praxi), podle které lze uvěznit obviněného ještě před vyčerpáním všech opravných prostředků, pokud jeho odsouzení potvrdil odvolací soud. To byl i Lulův případ. Jeho právníci pak oznámili, že chtějí požádat o okamžité propuštění bývalého prezidenta, který je „nespravedlivě vězněn již 579 dnů“.

Krátce poté, co se Lula dozvěděl o potvrzení svého propuštění na svobodu, zveřejnil na sociálních sítích video, na němž cvičí v posilovně. K videu hraje hudba z filmu o boxerovi Rocky Balboovi. V příštích dnech se podle deníku O Globo Lula chystá cestovat po Brazílii a podpořit opozici vůči prezidentovi Bolsonarovi.

Brazilská média připomněla, že propuštění Luly z vězení neznamená jeho rehabilitaci pro kandidaturu ve volbách. To by musel umožnit v jiném řízení nejvyšší soud.

Čtyřiasedmdesátiletý Lula si dosud odpykával osm let a deset měsíců za korupci kvůli tomu, že jako úplatek od stavební firmy OAS dostal luxusní byt. Obvinění odmítal a považoval se za oběť spiknutí, které mu mělo zabránit v návratu k moci.

Do vězení musel nastoupit loni v dubnu, což mu znemožnilo kandidovat v prezidentských volbách, v nichž byl podle průzkumů hlavním favoritem. Lulu odsoudil v první instanci soudce Sergio Moro, který se následně stal ministrem spravedlnosti ve vládě krajně pravicového prezidenta Jaira Bolsonara.

Lula, který stál v čele Brazílie od ledna 2003 do ledna 2011, se dodnes těší široké oblibě díky sociálním programům, které pozvedly z bídy miliony obyvatel.

Čtvrteční verdikt nejvyššího soudu může v současnosti využít téměř 4900 vězňů, kteří ještě ve svých procesech nevyčerpali všechny možnosti odvolání. O propuštění ale musí jejich advokáti požádat soudce, který rozhodne každý případ individuálně s ohledem na to, zda odsouzený představuje riziko pro společnost.

Propuštěni nebudou moci být lidé odsouzení za násilné trestné činy, šanci má ale několik desítek úředníků, politiků či manažerů odsouzených v největší korupční kauze v Brazílii zvané Lava Jato (Automyčka).