Kandidatura z vězení nevyšla. Brazilský exprezident Lula nesmí jít do voleb, rozhodl soud

Bývalý brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva nesmí v letošních prezidentských volbách kandidovat. V pátek o tom rozhodl místní nejvyšší volební soud, informovala agentura AP. Dvaasedmdesátiletý Lula si ve vězení odpykává dvanáctiletý trest za korupci.

Luiz Inácio Lula da Silva
Zdroj: ČTK/AP Autor: Andre Penner

Po osmihodinovém jednání se většina soudců brazilského nejvyššího volebního soudu vyslovila pro nepřípustnost Lulovy kandidatury. „Ve hře je dnes rovnost všech občanů před zákonem a ústavou,“ uvedl soudce Og Fernandes, když zdůvodňoval, proč se exprezident nemůže o funkci ucházet. Bývalá hlava státu se proti rozhodnutí soudu může ještě odvolat.

„Budeme Lulu hájit s lidmi v ulicích, protože Lula je kandidátem naděje,“ reagovalo na verdikt soudu vedení levicové Strany pracujících, za kterou měl Lula 7. října jít do voleb. Za to, aby exprezident mohl znovu kandidovat, hodlá strana podle prohlášení „bojovat všemi prostředky“.

Lula mohl být favoritem voleb 

Byl to sám Lula, který v úřadu, který zastával od ledna 2003 do ledna 2011, inicioval zákon zakazující kandidaturu odsouzených. Podle nových průzkumů byl Lula se 40 procenty možných hlasů nejnadějnějším kandidátem nadcházejících voleb. Kampaň vedl pomocí videí na internetu.

Lulu by měl ve volbách nahradit jeho kandidát na viceprezidenta, bývalý starosta Sao Paula a bývalý ministr školství Fernando Haddad. Podle některých pozorovatelů ale tento ekonom libanonského původu nebude mít dostatek času na kampaň a volby tak nebude mít šanci vyhrát.

Podle předsedkyně Strany pracujících Gleisi Hoffmannové ale může Haddad počítat až s 80 procenty hlasů pro Lulu. Na druhém místě se dosud v průzkumech držel pravicový kandidát Jair Bolsonaro, který je označován za „brazilského Trumpa“.

Lula se těší velké popularitě především díky sociální politice, kterou prosazoval v době, kdy byl brazilským prezidentem. Z bídy se mu díky tomu podařilo dostat miliony chudých Brazilců.

Ve vězení si odpykává trest za korupci, které se podle soudu dopustil tím, že jako úplatek od stavební firmy OAS dostal luxusní byt. Lula obvinění odmítá a proces, ve kterém byl odsouzen, označuje za politický. Výbor OSN pro lidská práva vyzval v srpnu Brazílii, aby exprezidentovi kandidovat umožnila.