Slovenské opozici se v parlamentu nepodařilo odvolat premiéra Pellegriniho

Slovenský premiér Peter Pellegrini podle očekávání přečkal v parlamentu pokus opozice o jeho odvolání, byť koalice v uplynulých dnech přišla o těsnou většinu v Národní radě. Opoziční strany na prosazení svého návrhu neměly dostatek hlasů. Pro vyslovení nedůvěry Pellegrinimu, a tím i celé vládě, hlasovalo 62 ze 131 přítomných poslanců. K odvolání předsedy vlády byl zapotřebí souhlas nadpoloviční většiny ze všech 150 poslanců, tedy aspoň 76 hlasů.

Video Studio ČT24
video

Zpravodaj ČT Obrovský: Slovenská opozice je velmi roztříštěná

Opozice ještě v srpnu navrhla svolat poslaneckou schůzi věnovanou vyslovení nedůvěry Pellegrinimu kvůli tomu, že se premiér nezasadil o odvolání náměstkyně ministra spravedlnosti Moniky Jankovské. Jankovská byla podle médií v čilém kontaktu s kontroverzním podnikatelem Marianem Kočnerem, který čelí kromě jiného obvinění z objednání loňské vraždy novináře Jána Kuciaka.

Jankovská komunikaci s Kočnerem popřela, v září ale oznámila rezignaci na funkci ve vedení ministerstva spravedlnosti. Předtím jí policie, stejně jako několika pracovníkům justice včetně soudců, zabavila mobilní telefon.

Poslanci jednali o návrhu vyslovit nedůvěru předsedovi vlády minulý pátek na mimořádné schůzi, která trvala více než deset hodin. Již předem přitom rozhodli, že hlasování se uskuteční až v úterý dopoledne.

Slovenská koalice v uplynulých dnech přišla o těsnou většinu v Národní radě, když poslanecký klub menší koaliční strany Most-Híd opustili dva zákonodárci. S koalicí ale již dlouhodobě obvykle hlasuje několik z více než dvou desítek nezařazených poslanců.

Smer-SD je stále nejpopulárnější stranou

V čele vlády Pellegrini loni vystřídal předsedu strany Smer-sociálna demokracia (Smer-SD) Roberta Fica, který z funkce premiéra odstoupil v zájmu řešení politické krize po vraždě novináře Kuciaka a jeho partnerky.

Pellegrini je místopředsedou Smeru-SD, jenž navzdory dlouhodobému poklesu popularity zůstal nejoblíbenější politickou stranou v zemi. Stávající tříčlenná koalice by podle průzkumů veřejného mínění potřebnou většinu ve sněmovně již ale nezískala. Parlamentní volby na Slovensku jsou naplánovány na konec února příštího roku.