Slovensko: Rezignovala tajemnice Jankovská, kterou média viní z kontaktu s Kočnerem

Náměstkyně slovenského ministerstva spravedlnosti Monika Jankovská ohlásila rezignaci. Učinila tak poté, co čelila tlaku na odchod v souvislosti s informacemi médií, že v minulosti čile komunikovala s podnikatelem Marianem Kočnerem obviněným z loňské vraždy novináře Jána Kuciaka. Popírala, že by s ním byla v kontaktu. Policie jí dříve zajistila mobilní telefon. 

Monika Jankovská
Zdroj: Flick/EU2017EE Estonian Presidency Autor: Arno Mikkor, Aron Urb (CC BY 2.0)

„Neznám ho (Kočnera), nekomunikovala jsem s ním – ani přímo, ani zprostředkovaně. Celý tento mediálně politický cirkus se hluboce dotýká mé rodiny. Vzdávám se funkce státní tajemnice (náměstkyně) kvůli tlaku na mojí rodinu,“ řekla Jankovská. Podle ní šlo v kauze o její veřejnou popravu prostřednictvím mediálního lynče a celou záležitost označila za „svinstvo“.

Jankovská uvedla, že po odchodu z pozice náměstkyně se opět ujme funkce soudkyně, kterou měla pozastavenou zhruba osm let právě kvůli práci na ministerstvu spravedlnosti. Jankovská bude působit jako trestní soudkyně na bratislavském krajském soudu. Za bezpředmětný označila novinářský dotaz, zda její návrat do taláru nezhorší důvěryhodnost veřejnosti ve slovenskou justici.

Podle médií si Jankovská v minulosti vyměnila s Kočnerem prostřednictvím mobilního telefonu přes tisíc zpráv. Policie v srpnu Jankovské a několika dalším představitelům slovenské justice, včetně soudců, zajistila mobilní telefony. Jankovská tuto policejní akci označila za nepřiměřenou.

Opozice chtěla hlasovat o nedůvěře vládě

Premiér Peter Pellegrini i ministr spravedlnosti Gábor Gál dříve uvedli, že k odvolání Jankovské z funkce na ministerstvu potřebují důkazy o jejích údajných vazbách na Kočnera. Na ministerstvo spravedlnosti ji navrhla nejsilnější vládní strana Smer-sociálná demokracia. K odchodu Jankovskou naopak minulý týden vybídla prezidentka Zuzana Čaputová.

Opozice kvůli kauze vyvolala mimořádnou schůzi sněmovny, na které chce prosadit vyslovení nedůvěry Pellegrinimu, byť sama na to dostatek hlasů nemá. Zatím ale není jasné, zda se nyní – po ohlášené rezignaci Jankovské – schůze svolaná na pátek uskuteční.

Média: Kočner měl kontakty na politiky, vyšetřovatele či justici

Obsah Kočnerovy komunikace prostřednictvím šifrované mobilní aplikace získali kriminalisté z jeho mobilního telefonu při vyšetřování vraždy Kuciaka. Jankovská tvrdila, že s Kočnerovým telefonem mohl někdo manipulovat.

Podle médií získané informace z Kočnerova mobilního telefonu ukazují, že podnikatel měl kontakty na politiky, vyšetřovatele či pracovníky justice. Média tvrdila, že Kočner v komunikaci s jinou osobou označil Jankovskou za svou opičku.

Letos kvůli kontaktům s Kočnerem nebo s další obviněnou v případu Kuciakovy vraždy už o funkci přišli dva náměstci slovenského generálního prokurátora.