„Jste nejzbytečnější premiér.“ Slovenští poslanci řešili návrh na odvolání Pellegriniho

Slovenská sněmovna po více než deseti hodinách skončila před půlnocí mimořádnou schůzi o návrhu opozice vyslovit nedůvěru premiérovi Peteru Pellegrinimu, a tím i celé vládě. Opoziční strany dostatek hlasů v Národní radě na odvolání předsedy vlády nemají. Pellegrini v projevu před poslanci označil návrh za bezpředmětný a za směšný. Poslanci již v úvodu schůze rozhodli, že budou hlasovat o nedůvěře premiérovi v úterý.

Peter Pellegrini
Zdroj: ČTK/AP Autor: Kerstin Joensson

Opozice již v srpnu navrhla svolat jednání sněmovny o vyslovení nedůvěry Pellegrinimu kvůli tomu, že se premiér nezasadil o odvolání náměstkyně ministerstva spravedlnosti Moniky Jankovské. Jankovská byla podle médií v čilém kontaktu s kontroverzním podnikatelem Mariánem Kočnerem, který je kromě jiného obviněn z objednání loňské vraždy novináře Jána Kuciaka.

Jankovská minulý týden komunikaci s Kočnerem popřela a oznámila rezignaci. Předtím jí policie spolu s několika pracovníky justice, včetně soudců, zabavila mobilní telefon.

„Jste nejzbytečnější premiér. Premiér, který nepřišel s žádnou vizí. Vy jste se rozhodli, že budete sloužit mafii. Hovořím o mafii Smer – sociálná demokracia,“ řekl v emotivním projevu v úvodu schůze šéf opozičního protikorupčního hnutí Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Igor Matovič. Zmínil i různé kauzy, které opozice či média spojovala se stranou Smer – sociálná demokracia (Smer-SD), jejímž místopředsedou je Pellegrini.

Video Studio ČT24
video

Politolog Mesežnikov: Pellegrini udělal obrovskou chybu, když nedal najevo, že nechce, aby Jankovská byla ve vládě

Divadlo, reagoval na mimořádnou schůzi Pellegrini 

„V případu Moniky Jankovské jsem postupoval tak, jak jsem postupovat měl. I k vyvození politické odpovědnosti je třeba alespoň minimum důkazů. Pokud dovolíme, aby se personální konsekvence začaly vyvozovat jen na základě žádosti nějakého novináře a ultimáta jednoho opozičního politika, tak to je cesta do pekla,“ řekl Pellegrini v projevu před poslanci.

Mimořádnou schůzi parlamentu označil za divadlo a za Matovičovu snahu zastavit pokles preferencí jeho hnutí. Také nařkl Matoviče, že jako opoziční zákonodárce nemá žádnou odpovědnost a že bere na slovenské poměry vysoký poslanecký plat.

Pellegrini nastoupil do čela slovenské vlády, když z funkce premiéra loni v březnu odstoupil šéf sociálních demokratů Robert Fico. Ten tak učinil v zájmu řešení politické krize po vraždě novináře Kuciaka a jeho partnerky.

Koalice přišla o většinu, patrně ji ale podrží nazařazení poslanci

Slovenská koalice nově přišla o těsnou většinu ve sněmovně, když odchod z poslaneckého klubu menší vládní strany Most-Híd ohlásil podle pátečních informací slovenských médií poslanec Martin Fedor.

Navzdory tomu vláda patrně nebude mít problémy s prosazováním svých návrhů ve sněmovně, protože spolu s koaličními poslanci dosud obvykle hlasovalo i několik nezařazených zákonodárců. Příští parlamentní volby na Slovensku by se měly konat v závěru února příštího roku.

Poslanci slovenské koalice pomocí obstrukce minulý týden i v pondělí opakovaně zablokovali konání mimořádné schůze sněmovny o návrhu vyslovit nedůvěru Pellegrinimu. Šéf sněmovny tento bod následně zařadil na program řádné schůze parlamentu, která začala v úterý. Opozice v reakci podala nový návrh na svolání mimořádné schůze o odvolání premiéra.