Von der Leyenová nabízí Jourové dohled na dodržování demokracie a práva, píše Politico

Kandidátka za Česko do Evropské komise Věra Jourová dostala od své budoucí šéfky Ursuly von der Leyenové nabídku, aby se ujala dohledu nad dodržováním principů demokratického a právního státu. Napsal to internetový portál Politico s odvoláním na dva vysoce postavené činitele.

Věra Jourová
Zdroj: ČTK Autor: David Taneček

Do právní náplně bude také spadat problematika dezinformací a nenávistného projevu. Podle Politico jde o vstřícný krok nové předsedkyně Evropské komise vůči zemím visegrádské čtyřky, tedy Česku, Slovensku, Polsku a Maďarsku. Někteří politici z této části Evropy si stěžovali na to, že končící Evropská komise nespravedlivě pranýřovala stav právního státu v tomto regionu.

Ožehavé portfolio

Kritiku ze strany dosluhujícího místopředsedy Evropské komise Franse Timmermanse, do jehož působnosti patří kromě jiného vláda práva, si v uplynulých letech vysloužily Varšava a
Budapešť.

O nizozemském socialistovi Fransi Timmermansovi se po květnovém hlasování o složení Evropského parlamentu navíc diskutovalo jako o možném šéfovi celého komisařského sboru. Jeho ustavení do čela Komise ovšem odmítaly právě Maďarsko a Polsko a k negativnímu postoji se v rámci visegrádské skupiny připojil i český premiér Andrej Babiš. Do předsednického křesla tak nakonec zamířila německá lidovecká politička.

Jourová má pověst na Babišovi nezávislé eurokomisařky 

Podle jednoho z činitelů, na něž se Politico odvolává, „je pravděpodobné“, že Jourová nabídku von der Leyenové přijme. Nicméně jiní tvrdí, že personální složení budoucí Evropské komise stále není dané.

Pokud by Jourová nabídku von der Leyenové přijala, měla by coby eurokomisařka na starosti dohled nad mechanismem, který by na unijní úrovni posuzoval stav právního státu. Von der Leyenová se podle portálu netají tím, že podporuje návrh spojit vyplácení evropských peněz s dodržováním demokratických principů a vlády zákona.

Jourovou by zřejmě v nové funkci čekalo důkladné „grilování“ v Evropském parlamentu, protože je členem stejné strany jako český premiér Andrej Babiš – a ten čelí podezření, že jeho někdejší firma Agrofert zneužívala peníze z evropských fondů. Nicméně Jourová je v Bruselu považována za někoho, kdo je v politických rozhodnutích nezávislý na svém stranickém šéfovi, píše Politico.