Okamžité vyhoštění. Trumpova administrativa usnadnila deportace migrantů

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa výrazně usnadnila zrychlenou deportaci, čímž obejde imigrační soudy. Podle nových pravidel, která začnou platit ještě v úterý, může být okamžitě vyhoštěn každý přistěhovalec bez dokladů, který v zemi pobývá méně než dva roky, oznámilo americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti.

Video Události
video

Události: Americká vláda zpřísňuje pravidla vůči migrantům

Dosavadní ustanovení umožňovala zrychlenou deportaci jen těch migrantů, kteří byli zadrženi v pásmu do 160 kilometrů od hranic a zároveň v zemi nestrávili více než dva týdny. Americká unie občanských práv (ACLU), která Trumpův tvrdý postup vůči přistěhovalcům kritizuje, chce úpravu napadnout u soudu.

Ministerstvo vnitřní bezpečnosti vydalo avízo, že se rozhodlo uplatnit své pravomoci ve zjednodušení podmínek zrychlených deportací. V dokumentu ministerstvo uvádí, že nové opatření bude v úterý zveřejněno ve federálním věstníku, čímž podmínky vstoupí v platnost.

Pokud americké úřady přistěhovalce bez dokladů, kteří v zemi nestrávili ještě dva týdny, zadržely ve vzdálenosti do 160 kilometrů od hranic, věnoval se jejich případu imigrační soud. Tento proces byl zdlouhavý a zadržený měl zároveň nárok na právního zástupce.

Podle nových pravidel budou moci úřady vyhostit každého migranta bez dokladů, ať byl zadržen kdekoli v USA, pokud v zemi nepobýval déle než dva roky.

Bez řádného procesu

Ministerstvo vnitřní bezpečnosti tvrdí, že nová pravidla umožní řešit případy migrantů bez dokladů mnohem efektivněji a ve větším měřítku. Podle ACLU je ale takový postup protizákonný. „I drobné dopravní přestupky řeší soudní řízení. Pokud tento nezákonný plán projde, řádného procesu se nedostane lidem, kteří v USA žijí roky. Pošleme to rychle k soudu,“ nechal se v pondělí pro CNN slyšet ředitel ACLU Omar Jadwat.

Trump již během volební kampaně sliboval, že zastaví přistěhovalce, kteří nelegálně překračují hranice do USA. Na hranicích s Mexikem také slíbil vybudovat zeď, která vedle běženců zastaví i pašeráky zbraní a drog. Podle analytiků hodlá Trump z migrace učinit klíčové téma před volbami v roce 2020, ve kterých prezidentský úřad obhajuje, podobně jako během své první kandidatury.