Ruské nálety v Sýrii si vyžádaly životy šestnácti civilistů, říká exilová organizace

Nejméně 16 civilistů přišlo v pondělí ráno o život při ruských náletech v severozápadní syrské provincii Idlib. S odvoláním na sdělení exilové Syrské organizace pro lidská práva, která konflikt v Sýrii dlouhodobě monitoruje a sídlí v Británii, o tom informovala agentura AFP.

Ruské stíhačky na jedné ze syrských základen
Zdroj: Reuters

Při náletech byl podle SOHR zasažen trh se zeleninou a dalšími potravinami ve městě Maarat Numán, uvedl v pondělí ráno šéf organizace Ramí Abdar Rahmán. 

Hlavní slovo má v Idlibu radikální skupina Haját Tahrír aš-Šám (HTS), kterou mimo jiné tvoří někdejší členové islamistické fronty an-Nusra. Ta se v roce 2016 sice přejmenovala, ale některá média či vlády její bojovníky stále označují podle původního názvu skupiny. Kromě HTS v Idlibu působí i povstalecké bojůvky, které se tam stáhly z jiných částí Sýrie.

Syrská válka trvá od roku 2011 a od zapojení Ruska v roce 2015 se vládě Bašára Asada podařilo získat zpět většinu území ovládaného povstalci s Islámským státem. Rusko je spolu s Íránem hlavním spojencem syrské vlády. Idlib leží u hranic s Tureckem.

Vatikán je znepokojen situací v Idlibu, oznámil papežův vyslanec

Vyslanec papeže Františka v pondělí informoval syrského prezidenta Bašára Asada o znepokojení Vatikánu nad špatnou humanitární situací v severozápadní syrské provincii Idlib. S odvoláním na mluvčího Vatikánu to uvedla agentura Reuters. Idlib je poslední syrskou provincií, kterou mají pod kontrolou odpůrci syrské vlády.

Přibližné rozložení sil v Sýrii
Zdroj: syria.liveuamap.com

Kardinál Peter Kodwo Appiah Turkson předal Asadovi dopis, v němž papež vyjádřil hluboké znepokojení nad situací v Idlibu, zejména nad podmínkami, ve kterých žije civilní populace této provincie.

Papež v dopise žádá o možnost návratu pro miliony lidí, kteří byli v důsledku bojů nuceni opustit své domovy, o humánní přístup k politickým vězňům a vyzývá také k pokračování rozhovorů, které by přinesly politické řešení konfliktu.

„V dopise vyzývá Svatý otec prezidenta Asada k projevu dobré vůle a k nalezení reálných řešení, jež by ukončily konflikt, který trvá už příliš dlouho a který vedl ke ztrátě mnoha nevinných životů,“ uvedl vatikánský státní sekretář kardinál Pietro Parolin.

Asad podle syrské státní agentury SANA Turksonovi řekl, že je nutné vyvinout tlak na státy, které podporují teroristy, což je podle agentury Reuters označení Damašku pro rebely, kteří chtějí Asadův pád. 

Syrská válka, která trvá už devátým rokem, začala po protestech proti Asadovi v syrských městech. Dosud si boje podle agentury Reuters vyžádaly kolem půl milionu obětí na životech, více než 5,6 milionu lidí uprchlo do Jordánska, Libanonu, Iráku a Egypta a 6,6 milionu jich bylo nuceno opustit své domovy a přesídlit se do jiných částí Sýrie. Idlib je poslední rebely ovládanou oblastí v Sýrii, kterou mají převážně pod kontrolou islamisté. 

Hlavní slovo má v Idlibu radikální skupina Haját Tahrír aš-Šám (HTS), kterou mimo jiné tvoří někdejší členové fronty an-Nusra. Ta se v roce 2016 přejmenovala, některá média či vlády ale tyto radikály stále označují původním názvem skupiny. Kromě HTS v Idlibu působí i povstalecké bojůvky, které se tam stáhly z jiných částí Sýrie. 

Od konce dubna si boje na severozápadě Sýrie spolu s leteckými údery syrských a ruských vojsk podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) vyžádaly na 682 lidských životů. Při povstaleckých útocích v režimem držených oblastech ve stejném období zahynulo 53 civilistů, uvedla SOHR. Ta dění v Sýrii sleduje z Británie a tvrdí, že má v terénu své informátory.