Měsíční lhůta nestačí, lidé jsou za hranicemi a dokumenty chybí
Syrská vláda dala místním správám pravomoc vytvořit veřejno-soukromá společenství, která budou vlastnit poškozené oblasti a postarají se o jejich obnovu. Podle dubnového zákona dostali majitelé jen 30 dní na to, aby v zónách určených k přestavbě dokázali vlastnictví nemovitosti, pokud chtějí vstoupit do projektů obnovy. Jinak bude nemovitost převedena na místní správu.
HRW upozornila, že třicetidenní podmínku mnoho lidí nedokáže splnit, ať už proto, že se jako uprchlíci nedokážou v tak krátké době vrátit, nebo proto, že nemají náležité dokumenty. Před válkou byla zaregistrována jen polovina syrského nemovitého majetku, mnoho katastrálních úřadů bylo navíc za bojů zničeno.
HRW tvrdí, že dva kontroverzní majetkové zákony syrská vláda prosadila i v roce 2012. Skupina upozorňuje, že vláda je využívá k demolici domů oponentů režimu.
Mluvčí německé vlády Ulrike Demmerová označila konfiskaci majetku uprchlíků za cynický plán. Libanonský ministr zahraničí Džibrán Básil konstatoval, že uprchlíci, kteří přijdou o majetek, nebudou mít důvod se vrátit. Vyzval proto syrskou vládu, aby zákon změnila.
V Libanonu žije téměř milion Syřanů a v poměru na počet vlastních obyvatel je v rámci států sousedících se Sýrií Libanon zemí nejzatíženější uprchlickou krizí.
Občanská válka v Sýrii má na kontě životy více než 350 tisíc lidí a z domovů kvůli ní uprchlo přes 11 milionů občanů. Z nich pět milionů je mimo Sýrii.