Vyrabované obchody i zapálená banka. Pařížský protest žlutých vest provází násilí

Účastníci demonstrace svolané protivládním hnutím žlutých vest v centru Paříže zapálili banku a rabovali obchody i restaurace. Policisté proti nim nasadili slzný plyn a vodní děla. Francouzský ministr vnitra Christophe Castaner řekl, že mezi manifestanty v metropoli se vmísilo kolem 1500 radikálů, kteří „přišli jen rozbíjet“.  Policie během dne zadržela více než 150 demonstrujících. Žluté vesty manifestují svou nespokojenost zejména s hospodářskou politikou současné vlády od poloviny listopadu už 18. sobotu.

Tisíce příslušníků hnutí žlutých vest se dopoledne shromáždily v okolí bulváru Champs-Elysées. Kolem desáté hodiny propukly první střety s pořádkovými silami. Demonstranti se podle fotografií zveřejněných médii pokusili napadnout policejní dodávku, vršili barikády a na policisty házeli dlažební kostky.

Později zde demonstranti vyrabovali obchody – například Hugo Boss, Lacoste a Nespresso a zapálili pobočku banky Banque Tarneaud. Na bulváru vyhořely i dva nové stánky. Demonstranti také překonali ochranné bednění luxusní restaurace Le Fouquet's, její velká okna rozbili a někteří z nich se před spouští na počátku odpoledne fotografovali.

Francouzský premiér Édouard Philippe označil nejnovější násilí za nepřijatelné a slíbil přísné potrestání viníků.

Ministerstvo vnitra odhadlo, že do sobotních protestů v metropoli se zapojilo 10 tisíc lidí, zatímco minulou sobotu jich bylo 2800. „Do davu se tentokrát vmísilo přes 1500 krajně agresivních jedinců, kteří přišli jen rozbíjet a útočit“ řekl Castaner. Ve zbytku Francie podle ministerstva demonstrovalo 4500 lidí.

Účast na akcích žlutých vest klesá

Žluté vesty prezentovaly 18. sobotu protestu s předstihem jako akci zásadního významu. Účast na manifestacích od prosince obecně klesá a podle agentury AFP tím chtěli „oživit mobilizaci“. Minulý týden svou nespokojenost po celé Francii projevilo 28 600 lidí, tedy desetkrát méně než v prvním kole protivládních protestů v polovině listopadu.

V pátek se navíc uzavřela celonárodní debata o směřování země, kterou vláda vyhlásila právě v reakci na protesty žlutých vest.