Stav nouze na hranicích s Mexikem podle amerického Senátu skončil. Trump se vzpouzí

Americký Senát schválil rezoluci prohlašující stav nouze na hranicích s Mexikem za skončený. Opatření vyhlásil 15. února dekretem americký prezident Donald Trump, aby i přes nesouhlas Kongresu získal peníze na stavbu zdi na jižní hranici. Prezident dal už předem najevo, že rozhodnutí zákonodárců o ukončení stavu nouze bude vetovat. Přehlasování jeho veta Kongresem je přitom nepravděpodobné, neboť je k němu potřebná dvoutřetinová většina.

Donald Trump
Zdroj: Reuters Autor: Jonathan Ernst

Senátoři hlasovali pro ukončení Trumpova opatření poměrem hlasů 59 ku 41, proti stavu nouze tak byli i někteří republikánští zákonodárci. Už koncem února se podobně vyjádřila Sněmovna reprezentantů, kde mají demokraté převahu. Kongres odmítl stav nouze vyhlášený americkým prezidentem na základě zákona z roku 1976 vůbec poprvé.

Slibované veto by zase bylo vůbec první, které by Trump v prezidentské funkci vůči Kongresu použil. Prezident chce díky stavu nouze využít dalších 3,6 miliardy dolarů na výstavbu hraniční bariéry. Jeho požadavek na poskytnutí 5,7 miliardy dolarů totiž Kongres odmítl a schválil mnohem nižší částku.

Ve stočlenném Senátu mají republikáni 53 křesel. Aby demokraté nynější rezoluci prosadili, museli přesvědčit nejméně čtyři republikány. Nakonec jich bylo více.

Podle ústavy má hlava státu možnost rezoluce parlamentních komor vetovat. Slovo pak budou opět mít Sněmovna reprezentantů a Senát, které ale sporný prezidentský dekret v takovém případě mohou zablokovat nejméně dvoutřetinovou většinou hlasů. Přehlasování veta při nynějším rozložení sil analytici nepředpokládají.