Opustila svou pověstnou neutralitu? Podle komentátorů se Alžběta II. nepřímo vyjádřila k brexitu

Britská královna Alžběta II. vybídla k úsilí o nalezení společné řeči a k respektování odlišných názorů. Podle komentátorů tak ve svém projevu narážela na debatu týkající se odchodu Británie z Evropské unie a nadcházející klíčové hlasování o brexitové dohodě v parlamentu. Deník The Times proslov královny považuje za výzvu politikům k ukončení hádek a známku toho, že královský palác spory kolem brexitu znervózňují.

Video Zprávy v 16
video

Alžběta II. se nepřímo vyjádřila k brexitu

Od panovnice se jako od hlavy státu očekává neutralita, obvykle se ke kontroverzním politickým záležitostem nevyjadřuje, připomněla BBC.

Dvaadevadesátiletá Alžběta II. hovořila u příležitosti 100. výročí založení Sandringhamského ženského institutu, jehož je předsedkyní. „Když hledáme nové odpovědi v moderní době, tak já upřednostňuji vyzkoušené a otestované způsoby, jako mluvit spolu navzájem slušně a respektovat odlišné názory, společně hledat shodu a nikdy neztratit odstup,“ uvedla.

Podle zpravodaje BBC Nicholase Witchella, který se věnuje dění v královské rodině, je těžké si představit, že by si královna nebyla vědoma toho, jak si lidé její slova vyloží. Není pochyb o tom, že Alžběta II. svými slovy chtěla něco sdělit, uvedl Witchell.

Britská premiérka nechtěla slova královny přímo komentovat. I podle ní je ale potřeba respektovat odlišné názory. Jenže čas, který zbývá na vyjednávání, se nekompromisně krátí. A varování před tvrdým brexitem přibývá.