Dražší platby kartou i pomalejší finanční převody. Británie připravuje firmy na brexit bez dohody

Pokrok v nedořešených otázkách britského odchodu z Evropské unie je patrný při každém dalším jednání, řekl britský ministr pro brexit Dominic Raab, podle jehož názoru je dobrá dohoda s EU stále na dosah. Zároveň ovšem představil prvních 25 dokumentů, které mají Británii připravit na možnost, že země opustí Unii, aniž by se s Bruselem na podmínkách odchodu dohodla. Zodpovědná vláda musí být připravena na všechny varianty, vysvětlil krok ministr.

Protest proti brexitu
Zdroj: REUTERS Autor: Henry Nicholls

„Naším cílem je zajistit pokračující hladké fungování obchodu, dopravy, infrastruktury, výzkumu, humanitárních programů a finančních toků,“ řekl na tiskové konferenci Raab s tím, že v případě selhání vyjednávání by to mohlo znamenat některá jednostranná opatření. Po odchodu z EU se podle něj Británii v dlouhodobém horizontu bude dařit lépe. Připustil ale, že z krátkodobého hlediska mohou nastat „výzvy“.

„Nedohoda znamená, že nemáte smluvně upravené vztahy, a to dává prostor pro nejrůznější kroky restriktivní, protekcionistické, pro naschválismus a při té nepředvídatelnosti to může problémy přinést,“ uvedl místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička (nestr.).

Video Studio ČT24
video

Sestřih brífinku britského ministra pro brexit

Sestřih brífinku britského ministra pro brexit

Telička: Je velmi pravděpodobné, že se dohody dosáhnout podaří

Europoslanec Stanislav Polčák (STAN) a výzkumný pracovník Vít Havelka

Britové vytvářejí vodítka pro firmy

Podle ministra by odchod z Unie bez dohody s Bruselem neznamenal pro jednotlivé obyvatele Británie velké změny, připravit se prý musí firmy. Vláda plánuje do konce září zveřejnit kolem 80 dokumentů s vodítky pro nejrůznější subjekty. EU podle zpravodajské společnosti BBC už takových dokumentů vytvořila 68.

Zastánci brexitu v konzervativní straně několik měsíců volají po tom, aby kabinet uspíšil přípravy eventuálního opuštění EU bez dohody, což by vylepšilo pozici Londýna v poslední fázi vyjednávání v Bruselu, napsal deník The Guardian. Podle britských ministrů první série přípravných dokumentů odpoví na „děsivé povídačky“ o scénáři selhání rozhovorů. Opoziční labouristé takové vyústění označují za katastrofální.

Dražší platby kartou i pomalejší finanční převody

Vláda ve čtvrtek zveřejnila celkem 148 stránek materiálů. Podle britských médií z nich například vyplývá, že v případě smluvně neošetřeného brexitu by Brity pravděpodobně čekalo zdražení plateb kartou za služby z EU nebo zpomalení finančních transakcí. Britové žijící v zahraničí by také mohli ztratit přístup k bankovním účtům ve své vlasti, napsal deník The Guardian. Dokumenty dále firmám vysvětlují, jak reagovat na hrozící nedostatek léčiv nebo dodatečnou byrokratickou zátěž.

Ministr Raab ve vysílání BBC zdůraznil, že Británie by po případném selhání vyjednávání o brexitu zůstala zodpovědným partnerem. Neočekává, že by se EU v takovém případě chovala „mstivě“.

„Při každém setkání zaznamenáváme dobrý pokrok v nedořešených otázkách rozluky,“ řekl Raab o vývoji jednání s Bruselem. V mnoha oblastech, jako například v bezpečnostních otázkách, se prý dohoda blíží. EU také podle Raaba podrobně zkoumá britské návrhy ohledně budoucího režimu na irské hranici, který se stal hlavním kamenem úrazu rozhovorů.

Hlavní unijní vyjednavač Michel Barnier po úterním setkání s Raabem uvedl, že v otázce budoucích ekonomických vztahů EU s Británii k posunu nedošlo. Do 29. března 2019, kdy má Británie z EU vystoupit, zbývá už jen něco přes sedm měsíců.

Podle úterní zprávy agentury Reuters již řada unijních diplomatů nevěří, že dohoda s Británií bude hotová do říjnového summitu EU, který byl považován za neoficiální termín jejího schválení. Raab řekl, že na další setkání s Barnierem se do Bruselu vydá příští týden.