Mayová bude vyjednávat s Bruselem sama, unijní předpisy mají v Británii platit přechodně i po brexitu

6 minut
Horizont ČT24: Dopady tvrdého brexitu
Zdroj: ČT24

Britská premiérka Theresa Mayová oznámila, že bude sama vyjednávat s Bruselem o odchodu země z Evropské unie. Britské ministerstvo pro brexit se bude věnovat domácí přípravě rozluky. Británie opustí Evropskou unii 29. března příštího roku a do konce prosince 2020 má trvat přechodné období pro hladké zvládnutí odluky.

„Povedu jednání s Evropskou unií; ministr pro odchod z Evropské unie (Dominic Raab) bude mým zástupcem,“ oznámila v úterý Mayová. Své rozhodnutí vysvětlila tím, že je nezbytné, aby vláda v době opouštění EU pracovala co nejefektivněji.

V uplynulých měsících se v rámci úřadu britské premiérky vytvořila skupina, která hrála stále významnější roli při vyjednávání s Bruselem, takže tento krok je pouze formálním potvrzením současného stavu, uvedla agentura Reuters. 

Rozhodnutí Mayové otevírá cestu k hladkému rozchodu, píše Bloomberg

Agentura Bloomberg považuje premiérčino prohlášení za významné rozhodnutí, neboť ministerstvo pro brexit zastávalo v jednání s Bruselem tvrdší pozice, zatímco Mayová dává přednost co nejhladšímu rozchodu.

3 minuty
Zpravodaj ČT Vostal: Mayové hrozí, že si ještě víc znepřátelí zastánce tvrdého brexitu
Zdroj: ČT24

Spojené království ponechá v přechodném období po vystoupení z Unie v platnosti unijní právní předpisy, aby zajistilo obyvatelům i podnikům právní kontinuitu a jistoty, uvádí vládní dokument k brexitovému plánu.

Podle Reuters spis připomíná European Communities Act (ECA), což je britský zákon z roku 1972, který Spojené království propojil s evropským blokem: „Náš názor je, že ponechání účinnosti ECA po omezenou dobu přechodného období je tou nejefektivnější cestou, jak zaručit kontinuitu a jistotu podnikům i jednotlivcům.“

Británie opustí Evropskou unii 29. března příštího roku a do konce prosince 2020 má trvat přechodné období pro hladké zvládnutí odluky. Do té doby tak bude Londýn respektovat nadřazenost unijních kontrolních a vymáhacích mechanismů včetně role Soudního dvora Evropské unie.

Odchod bez dohody? Potraviny zajistíme, tvrdí ministr pro brexit

Britská vláda zveřejnila 12. července svou vizi budoucích vztahů s Unií, se kterou chce uchovat těsné vazby, bezvízový styk či volný pohyb zboží. Naproti tomu pro služby, které jsou jedním z motorů britské ekonomiky, plán předpokládá určitou flexibilitu, což v zásadě povede k omezenému přístupu na unijní trhy.

Raab zdůraznil, že zveřejnění vládního plánu poskytne poslancům dostatek času, aby se s ním seznámili. Zároveň je to signál pro Brusel, že Británie je důvěryhodným vyjednávacím partnerem, prohlásil ministr pro brexit.

Dohoda mezi Bruselem a Londýnem ale stále není hotová, proto hrozí, že Londýn Unii opustí neřízeně. Raab se teď podle Mayové musí soustředit na obě varianty. Sám ministr pro brexit v úterý ujišťoval britskou veřejnost, že kabinet zajistí zásoby potravin i v případě, že konečná dohoda skutečně nevznikne.

List The Sunday Times letos v červnu uvedl, že britští úředníci vytvořili tři možné scénáře brexitu bez obchodní dohody - mírný, vážný a nejhorší s názvem Armagedon. Podle prostředního, tedy vážného scénáře se trajektová přeprava v Lamanšském průlivu první den zhroutí a supermarkety budou do několika dní bez potravin a nemocnice do dvou týdnů bez léků.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

V Dominikánské republice po zřícení střechy diskotéky zemřelo téměř sto lidí

Počet obětí neštěstí v nočním klubu v hlavním městě Dominikánské republiky, kde se v noci na úterý zřítila střecha, vzrostl na 98. Podle agentury AFP to oznámil šéf místních záchranářů Juan Manuel Méndez. Dalších 150 lidí utrpělo zranění. Proč se střecha v oblíbeném klubu v Santo Domingu zřítila, není jasné. Méndez zatím neuvedl, kolik lidí se v podniku přesně nacházelo.
06:21Aktualizovánopřed 4 mminutami

Začínají platit Trumpova plošná cla

Počínaje středou začínají Spojené státy vybírat cla, která americký prezident Donald Trump označil za reciproční. Vztahují se na země, s nimiž mají USA podle Washingtonu vysoký obchodní deficit. Například u dovozu zboží z EU clo činí dvacet procent, u dovozu z Číny 34 procent. Země, na které se nevztahují tato individuální cla, platí až na výjimky základní desetiprocentní clo. Vlády některých zemí už daly najevo ochotu vyjednávat, ale slibují také odvetu.
05:30Aktualizovánopřed 12 mminutami

Reuters: Trumpova vláda obnovuje šest nedávno zrušených humanitárních programů

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa obnovuje nejméně šest teprve nedávno zrušených humanitárních programů. Agentuře Reuters to řeklo několik zdrojů obeznámených s touto věcí.
před 52 mminutami

Trump podepsal příkazy na podporu těžby uhlí

Americký prezident Donald Trump v úterý večer středoevropského času podepsal exekutivní příkazy, jejichž cílem je podpořit těžbu uhlí. „Vracíme zpět odvětví, které bylo opuštěno,“ řekl Trump v Bílém domě, zatímco za ním stálo několik desítek horníků.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Po zřícení střechy diskotéky v Dominikánské republice zemřelo nejméně 58 lidí

Nejméně 58 lidí zemřelo a asi 160 dalších utrpělo zranění v noci na úterý na diskotéce v hlavním městě Dominikánské republiky poté, co se tam zřítila část střechy. Uvedly to agentury AP a AFP s odvoláním na šéfa místních záchranářů Juana Manuela Méndeze. Dřívější informace hovořily o 44 obětech. Týmy na místě neštěstí pokračují v práci. Mezi mrtvými je i guvernérka jedné z provincií této karibské ostrovní země.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Šéf izraelské tajné služby zatím zůstane ve funkci, rozhodl nejvyšší soud

Izraelský nejvyšší soud v úterý večer vydal předběžné opatření, podle kterého musí šéf tajné služby Šin Bet Ronen Bar zůstat ve funkci, dokud soud nestanoví jinak. Vládě Benjamina Netanjahua a generální prokurátorce dal zároveň čas do 20. dubna na nalezení „kompromisu“ v právním sporu ohledně bezprecedentního odvolání Bara vládou z čela vnitřní bezpečnostní služby, informuje agentura AFP či server The Times of Israel (ToI). Netanjahu označil rozhodnutí soudu za „podivné“.
před 7 hhodinami

Americké akcie po přechodném růstu opět skončily ve ztrátě

Americké akciové burzy se v úterý znovu propadly do ztrát. Na začátku obchodování si přitom připisovaly až tři procenta, čímž aspoň částečně mazaly rozsáhlé propady, které jim v uplynulých dnech způsobily obavy z negativních hospodářských dopadů celní politiky prezidenta USA Donalda Trumpa. Později však převážil negativní dopad Trumpova oznámení, že od středy zvýší cla na dovoz z Číny do USA na celkem 104 procent.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

„Hlavně, aby byla práce.“ Čínské podniky věří, že vyšší cla z USA zvládnou

Do Spojených států míří dvacet procent čínské produkce. Americký prezident Donald Trump přitom v úterý opět zvýšil cla na dovoz z tohoto státu, čímž pohrozil o den dříve. Zpravodajka České televize ještě před tímto nejaktuálnějším vývojem mapovala situaci v exportní základně v provincii Kuang-tung na jihu asijské země. To tamní firmy veskrze věřily, že celní bitvu ustojí.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...