Pětadvacetiletý Slovák žijící v Praze čelí obžalobě z terorismu. Hrozí mu pět až patnáct let

Muž ze Slovenska, v jehož pražském bytě policie objevila chemikálie k výrobě výbušniny a návodná videa, čelí obžalobě z přípravy teroristického útoku a z propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. Uvedl to dozorující státní zástupce Martin Bílý. Stíhanému mladíkovi, který je ve vazbě, hrozí pět až patnáct let vězení.

Slovák, který se přiklonil k radikálnímu islámu a plánoval bombový útok

Zdroj: Facebook, Abdul Rahman

Bílý již dříve zveřejnil, že obviněný pětadvacetiletý Slovák žije dlouhodobě v Česku. Nyní doplnil, že obžalobou se bude zabývat pražský městský soud. Muž podle něj propagoval teroristické organizace Islámský stát a Kavkazský emirát. 

Obvodní soud pro Prahu 5 poslal obviněného koncem loňského roku do vazby. Podle státního zástupce vazba trvá i nadále. Podle dřívějších informací Mladé fronty Dnes (MfD) je obžalovaným mužem Dominik K., který ale vystupuje pod jménem Abdul Rahman. Žil v Praze a chodil do místních mešit.

Muž sdílel příspěvky propagující terorismus

Z usnesení Ústavního soudu, u nějž si muž na stíhání i vazbu neúspěšně stěžoval, vyplývá, že obžalovaný konvertoval v roce 2015 k islámu a že na facebookovém profilu sdílel fotografie a příspěvky, které podle kriminalistů propagovaly terorismus. Chodil ve vojenském oblečení a zdravil zdviženým pravým ukazováčkem, což je symbol víry v jediného boha, který používali mimo jiné bojovníci organizace Islámský stát.

Doma měl údajně nejen chemikálie k výrobě výbušniny s hromadným účinkem intenzity granátu, ale také videa k tomu, jak vyrobit bombu nebo jak výbušninu skrytě upevnit na těle a odpálit. Muž tvrdí, že má zálibu v pyrotechnice a že si chtěl pouze vyrobit rachejtle na oslavu Nového roku. Jeho vysvětlení však policisté považují za chatrné, protože muslimové Nový rok neslaví.

Za svého šejcha, tedy vzor v praktikování muslimské víry, označil obžalovaný mladík bývalého pražského imáma, kterého policie už dříve obvinila z podpory terorismu, uvedla dříve MfD. Bývalý imám je stíhaný na útěku za pomoc svému bratrovi a švagrové, kteří se podle policie účastnili v Sýrii bojů v sesterské teroristické organizaci al-Káidy.