Policie obvinila trojici Čechů z terorismu. Dva bojovali po boku islamistů v Sýrii, pražský imám jim pomáhal

Policie obvinila tři Čechy z terorismu a přímé účasti v teroristické organizaci. Je mezi nimi bývalý pražský imám, jeho bratr a švagrová, píše deník MF Dnes. Bratra muslimského duchovního a jeho ženu policisté viní z toho, že vycestovali do Sýrie, kde se účastnili bojů v řadách islamistické Fronty dobytí Sýrie. Za to jim hrozí až 15 let vězení. Imám jim pak podle obvinění pomáhal. Oba muži mají palestinské kořeny a narodili se v Praze, všichni tři jsou stíháni na útěku.

Video Události
video

Události: Policie obvinila trojici Čechů z terorismu

Bývalého pražského imáma policisté sledovali a z jeho elektronické komunikace vědí, že odjezd jeho bratra do Sýrie do bojů schvaloval a své švagrové do Sýrie pomohl vycestovat. Nyní se skrývá v Mauritánii, píše MfD. Předseda Ústředních muslimských obcí v České republice se od všech tří distancoval.

„Jsou stíháni jako uprchlí. Já se s nimi asi těžko spojím, když ani policie přesně neví, kde se nyní nacházejí,“ řekl deníku advokát Adam Kopecký přidělený bratru bývalého imáma.

Podle policistů odcestoval 27letý muž v říjnu 2016 do válečné oblasti, kde ve městě Idlib dobrovolně vstoupil do teroristické organizace Džabhat Fatah aš-Šám (Fronta dobytí Sýrie). To je nástupnická organizaci teroristické An-Nusra, která bývala syrskou odnoží Al-Káidy.

/*json*/{"map":{"lat":35.9181803115031,"lng":36.62996290000001,"zoom":9,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":35.93089971399348,"lng":36.63785934448242,"type":1,"description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

„Formou výcviku úspěšně absolvoval několikatýdenní kurzy, ve kterých se naučil zacházet se zbraněmi, bombami i taktiku boje s tím, že byl následně vybrán, aby připravoval a cvičil bratry k boji a páchání teroristických útoků,“ cituje MfD z obvinění od Národní centrály proti organizovanému zločinu.

O někdejšího imáma se v minulosti zajímaly tajné služby, když poslal muslimům přes aplikaci WhatsApp vzkaz, aby se neúčastnili bohoslužby proti terorismu spolu s křesťany.

Dvojice Středočechů se brala až v Sýrii

Obviněná čtyřiadvacetiletá žena se za bratra bývalého imáma provdala podle islámského práva šaría, aniž by ho viděla, uvedl deník. „Sama se označuje za mudžahedína v džihádu,“ uvedli policisté. S manželem prý cvičila se zbraní. Bývalý imám jí podle vyšetřovatelů objednal jízdenku autobusem a dával rady, jak překonat turecko-syrskou hranici.

Server Seznam Zprávy už dřív napsal, že žena před odjezdem bydlela v Hoříně na Mělnicku, do Sýrie se přes Turecko dostala loni na jaře. Bratr bývalého imáma měl před odchodem trvalé bydliště ve středočeském Mratíně, sňatek se ale uskutečnil až v Sýrii. Za trestné činy, z nichž je trojice obviněna, stanoví české zákony trestní sazbu od pěti do 15 let vězení.

Jiného Čecha poslal soud na šest let do vězení

Nejde o první Čechy, kteří chtěli bojovat v Sýrii. V roce 2016 byl na letišti v Turecku zadržen Jan Silovský, který měl u sebe letenku na vnitrostátní linku na syrské hranice a turecké policii údajně přiznal, že důvodem jeho cesty do Sýrie byl úmysl přidat se k teroristické organizaci Islámský stát.

Jan Silovský je obžalovaný z přípravy teroristického útoku
Zdroj: ČTK
Autor: Miroslav Chaloupka

Podle obžaloby z prosince 2016 mu hrozilo za přípravu teroristického útoku až doživotí, nakonec mu odvolací vrchní soud loni v květnu zpřísnil trest z původních tří a půl roku na šest let za mřížemi.

Znalci o Silovském řekli, že žije ve svém vnitřním světě a není dostatečně schopný komunikovat s okolím. Pro jeho osobní indispozice jej pak zaujal Islámský stát – jím prezentované náboženství ve fanatickém, radikálním výkladu dává přesný návod jak žít.