Centrum kdysi pyšného samozvaného chalífátu, město Rakká, je v troskách. Propagandistická videa jsou minulostí. Podle jeho členů to ale pro Islámský stát konec neznamená. „IS počítal s tím, že to tady jednoho dne uzavře,“ říká dopadený bojovník Omar.
V IS byl odpovědný za ideologický výcvik. Po svém zatčení popsal strategické plánování organizace, která odkládala peníze stranou pro budoucnost, na další fáze války.
V roce 2014, v době masivního nástupu Islámského státu, se její majetek odhadoval na 1,5 až dvě miliardy amerických dolarů. Milion dolarů denně IS vydělával jen na prodeji ropy z obsazených lokalit. Na výdaje okupačních samospráv to bohatě stačilo.
Hibernace, ale jen naoko
IS se v mnoha ohledech vrací k modelu z let 2010 až 2014, kterému říkal „agresivní hibernace“. Tehdy v Iráku tajně budoval své sítě, vydělával peníze a vyčkával. Vedení IS čeká i teď – pravděpodobně se stáhlo mezi Irák a Sýrii. Toto území by se ale mohlo proměnit v past. Oblast kolem Dajr az-Zauru bombardují letouny syrské vlády a Ruska.
Nejsou tam ale samy. V bezpečné vzdálenosti krouží americké letouny, které kryjí kurdské Syrské demokratické síly. Finální fáze bojů proti IS tak do těsné blízkosti přivedla bývalé soky studené války. Kurdové podporovaní Američany dokonce s ruskými důstojníky osobně domlouvali pravidla – aby se nepostříleli.
Na každém kroku po venkově čištěném od zbytků radikálů narážejí Kurdové na civilisty. Těžko se jim rozlišuje, kdo z nich jsou zoufalé oběti a kdo nejzarytější stoupenci bortícího se režimu. „Jsem přesvědčen, že se IS pokusí fyzicky uchytit mimo Irák a Sýrii, když ztratil svůj chalífát v Rakká a Mosulu,“ varuje americký generál Joseph Dunford.
Nejvyšší velení americké armády strategii popisovanou dopadenými bojovníky zná a bere ji vážně. Nejnovější připomínkou trvající hrozby jsou pro Pentagon čtyři američtí vojáci zabití nedávno v Nigeru. Tamními kmeny, které ovlivnila exportovaná ideologie Islámského státu.