Trump rozjíždí nové „hvězdné války“. Nařídil vytvořit vesmírné vojenské velitelství

Americký prezident Donald Trump nařídil Pentagonu vytvořit nové velitelství zaměřené speciálně na vesmír. Podle agentury AP jde o krok k vytvoření vesmírných sil jako nového druhu ozbrojených sil. Ministr obrany James Mattis už dostal za úkol navrhnout důstojníka do čela tohoto tělesa.

Ilustrační snímek
Zdroj: Reuters Autor: Shamil Zhumatov

Nové velitelství by mělo lépe organizovat operace ve vesmíru, urychlit technický pokrok a nalézt efektivnější způsoby obrany amerických zařízení ve vesmíru, včetně rozsáhlého uskupení družic, které slouží americkým silám k navigaci, spojení a průzkumu.

Středisko má podle AP převzít asi šest set lidí ze stávajících vesmírných složek amerických sil. Nejméně tisícovka by se měla přidat v dalších letech. Výdaje zejména na tento personál vyjdou v příštích pěti letech na 800 milionů dolarů (přes 18 miliard korun).

Obavy z dalších kroků Ruska a Číny

Šéf Bílého domu již od jara avizuje, že vytvoří vesmírné síly, které budou rovnocenné s ostatními druhy ozbrojených sil. „Když jde o obranu Ameriky, nestačí pouhá americká přítomnost ve vesmíru. Potřebujeme americkou dominanci ve vesmíru,“ prohlásil prezident před červnovým zasedáním sboru pro otázky amerického vesmírného programu.

USA podle Trumpa nesmějí dopustit, „aby nás vedly Čína, Rusko a další země“. „Budeme mít vzdušné síly a budeme mít vesmírné síly, oddělené, ale rovnocenné,“ prohlásil prezident. Podle AP panují obavy, že by Čína a Rusko mohly rušit, ochromit, či dokonce ničit americké družice.

Vesmírné síly budou vedle letectva, námořnictva, pozemního vojska, námořní pěchoty a pobřežní stráže šestou samostatnou složkou amerických ozbrojených sil.

Peníze na vznik vesmírné síly musí odsouhlasit Kongres

Viceprezident Mike Pence v srpnu uvedl, že Spojené státy do roku 2020 vytvoří organizační strukturu svých kosmických vojsk, aby si zajistily převahu ve vesmíru. Dřív byl podle Pence vesmír pokojný a nekonfliktní, teď je ale „přeplněný a nepřátelský“.

Vybudování nové armádní složky musí schválit Kongres. Prezident získal pro plán na vytvoření vesmírných sil podporu části republikánských zákonodárců, zahrnout jeho financování do letošního armádního rozpočtu se mu ale podařilo jen zčásti, uvedla televize CNN.

Pence už vyzval zákonodárce, aby v příštích pěti letech uvolnili na budování vesmírných sil částku osm miliard dolarů (asi 184 miliard korun). Dosud jsou americké kosmické vojenské prostředky pod velením letectva. Zatímco v Senátu USA mají převahu Trumpovi republikáni, dolní Sněmovnu reprezentantů nedávno ovládli demokraté, proces by se tak mohl zkomplikovat.

Předchozí prezident Barack Obama z Demokratické strany, který nastoupil do úřadu v době hospodářské krize, omezil výdaje na vesmírný program a pro Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Kosmické lety taky začaly organizovat soukromé společnosti.

Trump letos prosadil zvýšení rozpočtu NASA s tím, že postupně omezí jeho účast na projektu Mezinárodní vesmírné stanice, jehož financování americká vláda do roku 2025 ukončí a ponechá na soukromých společnostech. NASA by se naproti tomu měla soustředit na návrat k Měsíci, který má být podle Trumpových představ reálný za pět let.

Trump rovněž podepsal dekret zaměřený na omezení nežádoucího nadbytku techniky a z ní vytvořeného odpadu na oběžné dráze kolem Země. Nově vypouštěné družice by se podle nařízení měly držet přísnějších standardů, aby se předešlo možným kolizím.