Příští bojiště vesmír. Spojené státy vytvoří novou složku armády pro boj v kosmu

Spojené státy do roku 2020 vytvoří organizační strukturu svých kosmických vojsk, aby si zajistily převahu ve vesmíru. Oznámil to americký viceprezident Mike Pence. Plán, který musí schválit Kongres, už dříve podpořil prezident Donald Trump.

Americký viceprezident Mike Pence
Zdroj: Reuters

Kosmické síly USA se podle Pence stanou po pozemním vojsku, letectvu, námořnictvu, námořní pěchotě a pobřežní stráži šestou organizační složkou americké armády. Jejich vytvoření vyžaduje potřeba zajistit převahu USA v kosmu v období zvýšené konkurence a ohrožení ze strany Číny a Ruska. Dřív byl podle viceprezidenta vesmír pokojný a nekonfliktní, teď je ale „přeplněný a nepřátelský“.

„Nadešel čas napsat novou kapitolu v dějinách našich ozbrojených sil a připravit se na příští bojiště, kam budou povoláni nejlepší a nejstatečnější Američané, aby odvrátili a potlačili novou vlnu hrozeb proti našemu lidu a našemu státu,“ řekl viceprezident.

K vytvoření samostatných kosmických sil, rovnocenných ostatním armádním složkám, vyzval už v květnu prezident Trump. Ministr obrany Jim Mattis měl původně k plánu výhrady kvůli vysokým nákladům, nakonec ale myšlenku podpořil.

Návrh musí schválit Kongres

Vybudování nové armádní složky musí schválit Kongres, kde se už podle viceprezidenta podpora pro návrh hledá. „Kongres musí jednat a vytvořit tuto novou sekci, která bude organizovat, cvičit a vyzbrojovat kosmické síly Spojených států,“ prohlásil Pence.

Viceprezident vyzval americké kongresmany, aby v příštích pěti letech uvolnili na budování kosmických sil částku osmi miliard dolarů (177 miliard korun). Dosud jsou americké kosmické vojenské prostředky pod velením letectva.