Budoucí brazilský prezident chce liberalizovat držení zbraní. Klesne tak podle něj kriminalita

Vítěz brazilských prezidentských voleb, krajně pravicový politik Jair Bolsonaro, chce uvolnit držení zbraní, a to ještě letos, tedy ještě před svým nástupem do funkce. Bude-li moci zbraň legálně držet více lidí, sníží se podle něj kriminalita. V Brazílii bylo minulý rok zavražděno bezmála 64 tisíc lidí. Kritici tohoto kroku se obávají, že se naopak počet vražd ještě zvýší.

Brazilský prezident Jair Bolsonaro
Zdroj: Reuters Autor: Pilar Olivares

V pondělním večerním rozhovoru s televizí TV Record budoucí prezident Brazílie uvedl, že vyvine tlak na brazilský kongres, aby zmírnil restriktivní zákon regulující držení zbraní, a že tak učiní ještě před svým nástupem funkce. Úřadu se chopí počátkem příštího roku. 

Bolsonaro: „Lživá média přijdou o příjmy z vládní reklamy“

Vítěz brazilských prezidentských voleb, jehož agentura Reuters pod hlavičkou pravicového populismu přirovnává vedle jeho amerického protějšku Donalda Trumpa i k maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi či filipínskému prezidentovi Rodrigovi Duterteovi, se nechal dále slyšet, že některým „lživým“ médiím odejme příjmy z vládní reklamy.

Budoucí hlava Brazílie také uvedla, že si přeje, aby se protikorupční soudce Sergio Moro stal buďto ministrem spravedlnosti, anebo zasedl v nejvyšším soudu. Moro je hlavním soudcem v korupční aféře zvané Lava Jato (Automyčka). Jde o největší korupční kauzu v dějinách země, týká se mnoha desítek manažerů a politiků z různých stran. Do vězení za korupci Moro mimo jiné poslal exprezidenta Luize Inácia Lulu da Silva.

Kritici se bojí, že nový prezident bude pro Brazílii krokem zpět

Mnozí považují třiašedesátiletého Bolsonara, který se v minulosti netajil obdivem k brazilské diktatuře z let 1964 až 1985, za hrozbu pro demokracii a obávají se, že země se vrátí o krok zpět i v boji za práva menšin a za rovnost mužů a žen.

Bývalý armádní důstojník proslul radikálními výroky, za něž si vysloužil obvinění z rasismu a kvůli kterým byl i v kampani na mítinku vážně zraněn. Politik například dříve řekl, že „chybou diktatury bylo, že mučila a nezabíjela“ a o homosexualitě prohlásil, že „je důsledkem nedostatečného bití“.

Bolsonaro zvítězil v nedělních prezidentských volbách se ziskem více než 55 procent hlasů. Krátce po přátelském telefonátu s americkým prezidentem uvedl, že brzy navštíví Bílý dům. Jeho první zahraniční cesta ovšem povede do Chile, další jihoamerické země, kde v březnových prezidentských volbách vyhrál pravicový kandidát, 68letý podnikatel Sebastián Piňera.