Když ne za vzpouru, tak vůbec. Španělský soudce zrušil eurozatykače na Puigdemonta a další separatisty

Soudce španělského nejvyššího soudu zrušil eurozatykače na uprchlé katalánské politiky včetně expremiéra Carlese Puigdemonta. Zároveň odmítl nedávný verdikt německého soudu, který umožnil vydat Puigdemonta do Španělska jen za zpronevěru veřejných peněz, a nikoli za vzpouru.

Katalánský expremiér Carles Puigdemont před německým parlamentem
Zdroj: REUTERS Autor: Marcelo del Pozo

Soudce Pablo Llarena zrušil eurozatykač a mezinárodní zatykač na uprchlé katalánské politiky, které sám vydal. V platnosti ponechal jen zatykače národní. Dotyčným tedy stále hrozí zatčení ve Španělsku.

Důvodem pro odvolání zahraničních zatykačů je verdikt německého soudu ohledně Puigdemonta. Pokud by totiž Llarena tento verdikt přijal, katalánský expremiér by mohl být ve Španělsku souzen pouze za zpronevěru, a nikoli za vzpouru.

Nižší trest pro uprchlé separatisty by byl nefér, rozhodl soudce 

Mohla by tak vzniknout situace, že Puigdemont by dostal trest několik let vězení za zpronevěru a členové jeho bývalé vlády by mohli být odsouzeni za vzpouru, za kterou hrozí až 30 let, pokud byla ozbrojená. V jejich případě tedy až 25 let.

Llarena považuje Puigdemonta za hlavního aktéra procesu, v němž má být souzeno zřejmě na podzim bývalé katalánské vedení za snahu o odtržení od autonomního regionu od Španělska.

Zpronevěry se měli dopustit uspořádáním říjnového referenda o nezávislosti Katalánska, které Madrid označuje za protiústavní. Kvůli němu bývalá španělská vláda katalánské vedení koncem října sesadila a španělská prokuratura ho pak obvinila ze vzpoury.

Zrušení eurozatykače se týká kromě Puigdemonta také ministrů jeho bývalé vlády Antonia Comína, Lluise Puige, Meritxell Serretové, Clary Ponsatíové a separatistické političky Marty Roviraové. Comín, Puig a Serretová jsou v Belgii, Ponsatíová ve Skotsku a Roviarová ve Švýcarsku.

Puigdemont žádá svobodu pro politické vězně

Puigdemont verdikt soudce Llareny přivítal a vyzval k propuštění katalánských politiků. „Dnes musíme ještě s větší razancí než kdy jindy žádat svobodu pro politické vězně a vězenkyně. Zrušení eurozatykače a žádost o vydání dokazuje chabost celé kauzy a ukazuje, že španělská justice se začala chovat jako evropská,“ napsal na Twitteru.

Katalánský deník El Nacional uvedl, že Puigdemont se asi „během několika dní“ vrátí do Belgie, kam loni s několika exministry uprchl. I tamní justice měla tehdy rozhodovat o jejich vydání, ještě předtím ale soudce Llarena v prosinci eurozatykače na Puigdemonta i exministry zrušil. Podle některých médií se obával, že je Belgie rovněž nevydá kvůli obvinění ze vzpoury, ale možná jen kvůli zpronevěře.

Nové eurozatykače vydal letos. Exministry v Belgii tamní soud v květnu odmítl vydat, jako důvod uvedl formální chybu ve španělské žádosti. Puigdemont byl letos v březnu zatčen v Německu, když se vracel do Belgie z konference ve Finsku. Od dubna pobývá v Německu na svobodě.