Nord Stream 2 je pro EU hrozbou, zvýší závislost na Rusku, varoval v Bruselu Porošenko

Ukrajinský prezident Petro Porošenko v Bruselu varoval před negativními dopady výstavby ruského plynovodu Nord Stream 2 do Německa. Podle něj představuje pro Unii geopolitické nebezpečí. Projekt podporuje hlavně Berlín. Evropští politici jednali s Porošenkem také o dalších krocích při provádění dohody o přidružení nebo o podpoře ukrajinských reforem.

Video Události, komentáře
video

Bývalý velvyslanec ČR Bašta: Ukrajina na členství v Unii zatím nemá

Projekt plynovodu nemůže být podle ukrajinského prezidenta výdělečný, tudíž postrádá ekonomický smysl. „Je to geopolitický projekt, který má oslabit Ukrajinu, nechat ji bez příjmů z již existujícího transportního systému,“ zdůraznil ukrajinský prezident. Unii vyzval, aby se společnými silami zasadila o ukončení projektu.

Šéf Evropské rady Donald Tusk v reakci připomněl, že Evropská komise usiluje o možnost uplatnit na Nord Stream 2 unijní energetická pravidla, plynovod však „některé členské země“ výrazně podporují. „Můj osobní pohled je dobře a dlouho znám – Nord Stream 2 neslouží nejlepším evropským zájmům,“ uvedl Tusk.

Podle Porošenka byla v Bruselu potvrzena pozice Ukrajiny jako strategické tranzitní země, která zajišťuje dostupnou a trvalou dodávku zemního plynu evropským zemím. „Zvýšit závislost EU na Rusku je geopolitické nebezpečí. Proto děláme, co můžeme, abychom to zastavili,“ podotkl.

Tusk: Unijní postoj k dění na východě Ukrajiny se nemění

Tusk k již dvacátému „summitu EU–Ukrajina“ řekl, že obě strany se dál zasazují o politické a hospodářské sbližování na základě hodnot demokracie a lidských práv. Závěrečné prohlášení schůzky připomíná, že postoj Unie k dění na východě Ukrajiny a k ruskému postupu v oblasti se nemění. Evropský spolek nedávno o další půlrok prodloužil své protiruské sankce.

Šéf Evropské rady rovněž upozornil, že nezávislost Ukrajiny a bezpečnost Polska do značné míry závisí na kvalitě vzájemných vztahů mezi Kyjevem a Varšavou. Vyzval proto zástupce obou zemí, aby se na partnery dívali co nejvíce pozitivně.

V neděli totiž polský prezident Andrzej Duda na západě Ukrajiny uctil památku polských obětí masakru, který před 75 lety spáchali ukrajinští nacionalisté. Porošenko naopak ve stejný den na jihovýchodě Polska připomněl památku Ukrajinců zabitých Poláky, oba prezidenti se nesetkali.