Ukrajina a Polsko se budou společně bránit posílení Gazpromu a vzniku plynovodu Nord Stream 2

Polsko a Ukrajina budou společně blokovat snahy, které by umožnily ruskému Gazpromu získat větší přístup na evropský trh s plynem obejitím Ukrajiny. Ve Varšavě to v úterý řekl ukrajinský prezident Petro Porošenko.

Práce na budování plynovodu Nordstream
Zdroj: ČTK/TASS

Evropská komise (EK) na konci října zrušila limit, který Gazpromu z antimonopolních důvodů povoloval využívat jen polovinu kapacity plynovodu OPAL. OPAL je napájen z plynovodu Nord Stream, který vede plyn Baltským mořem ke koncovým zákazníkům do Německa a České republiky.

Toto rozhodnutí EK umožní Gazpromu rozšířit kapacitu Nord Streamu prostřednictvím projektu Nord Stream 2, a vyhnout se tak tranzitu přes Ukrajinu.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko

Petro Porošenko

ukrajinský prezident

„Rozhodnutí Evropské komise ohledně plynovodu OPAL a výstavby Nord Streamu 2 nepodporujeme. Rozhodli jsme se koordinovat naše akce, abychom těmto plánům zabránili.“

Petro Porošenko

ukrajinský prezident

Česká republika uvedený projekt spolu s dalšími východoevropskými zeměmi rovněž kritizuje.

Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů. Firma je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí včetně České republiky.