Ruská policie na nepovolených demonstracích zatkla přes 1600 Putinových odpůrců

Ruští policisté při demonstracích ve 20 různých městech Ruska pozatýkali nejméně 1607 lidí, kteří demonstrovali proti prezidentovi Vladimiru Putinovi. Ten bude v pondělí v Kremlu počtvrté uveden do nejvyššího úřadu. Jen v Moskvě bylo zadrženo 704 lidí, včetně opozičního předáka Alexeje Navalného, který demonstrace v téměř stovce ruských měst svolal. V Petrohradě bylo zadrženo 229 osob.

Video Události
video

Události: Policie v Rusku zadržela stovky demonstrantů

„Policisté používají obušky a tvrdě zasahují,“ uvedl zpravodaj listu Kommersant k situaci v centru Moskvy, kde se na nepovolené demonstraci sešly tisíce lidí. Policie nejprve vyzvala demonstranty k rozchodu s tím, že jejich akce je nezákonná, a následně přistoupila k zatýkání. Demonstranti odpovídali skandováním protivládních hesel.

Zpravodaj listu Kommersant odhadl počet lidí na Puškinově náměstí v centru Moskvy na 3000, včetně několika set odpůrců Navalného, kteří přišli vyjádřit nesouhlas s jeho akcí. „Co to děláte, já tady agituji pro Putina,“ stěžoval si podle stanice BBC muž v lidovém kroji, když jej policisté odváděli k vozu pro přepravu zatčených.

Navalnyj, kterého policie také zadržela, už předtím uvedl, že noc na sobotu strávil v konspiračním bytě, aby jej policie nezatkla ještě před demonstrací, jak se to v minulosti několikrát stalo.

Navalnyj vyzval své přívržence, aby v sobotu vyšli do ulic a dali tak Putinovi najevo, že nemůže Rusku vládnout jako car. Jako první se vzhledem k časovému posunu konaly demonstrace a protestní pochody v řadě měst na východě země. „Pryč s carem!“ a „Rusko bude svobodné!“ volalo asi 200 demonstrantů ve Vladivostoku.

Podle serveru OVD-Info, který se specializuje na činnost policie, bylo 163 zatčených také v Čeljabinsku. Policie tam zatýkala ještě před samotnou akcí, kterou místní úřady nepovolily. V Jakutsku bylo zatčeno pětasedmdesát lidí, všichni ale už byli po sepsání protokolů propuštěni na svobodu. Zatýkalo se i v Krasnojarsku, Novokuzněcku, Petrohradě, kde se demonstranti prodrali přes policejní zábrany na hlavní dopravní tepnu, či ve městech Kaluga, Samara a Barnaul. 

Video Zprávy
video

Zpravodaj ČT Miroslav Karas k protestům v Rusku

V Krasnojarsku policie zadržela i koordinátorku místního štábu Janu Gerasimovovou, kterou obvinili z porušení pravidel pro pořádání veřejných akcí. V Kemerovu byl také zadržen koordinátor místního štábu, napsal server Newsru.com.

Povolené demonstrace ve Vladivostoku, Chabarovsku, Južno-Sachalinsku, Irkutsku, Komsomolsku na Amuru či Tomsku se obešly bez zatýkání. „Inaugurace je ostuda,“ skandovali demonstranti v Irkutsku.

V Novosibirsku se sešly čtyři stovky demonstrantů. Místní radnice následně obvinila organizátory, že porušili povolení k akci tím, že přišli s transparenty na jiné téma než svoboda šíření informací, tedy s protivládními hesly. Někteří demonstranti měli zahalený obličej.

Už v pátek policie zatýkala stoupence Navalného. Podle spolupracovníků opozičního předáka zasahovala například v Petrohradu, v Krasnodaru nebo Krasnojarsku.