Jižní Korea vypnula reproduktory. Propagandistické vysílání do KLDR pouštěla od 60. let

Soul oznámil, že před plánovaným mezikorejským summitem, který se má konat tento pátek, zastavil propagandistické vysílání. To pomocí reproduktorů pouštěl přes hranici na severní stranu – zahrnovalo směsici zpráv, jihokorejské popové hudby a kritiky Severní Koreje. I KLDR má na hranicích obdobná zařízení a pouští propagandu na jižní stranu.

Video Zprávy ve 12
video

Jižní Korea přerušila propagandistické vysílání na sever

„Doufáme, že toto rozhodnutí přiměje obě země upustit od kritiky i propagandy a přispěje k mírotvornému procesu i novému začátku,“ uvedlo v prohlášení jihokorejské ministerstvo obrany.

Jihokorejské vysílání se odmlčelo po více než dvou letech. Obdobně Soul vysílání zastavil v polovině roku 2015, ale znovu jej spustil v lednu 2016 po čtvrtém jaderném testu KLDR. Pchjongjang od té doby provedl další dva jaderné testy.

S propagandistickým vysílám přes hranici pomocí výkonných reproduktorů začal Soul v roce 1963. Podél hranic jsou rozmístěny desítky soustav reproduktorů.

KLDR vysílání ztlumila během olympiády

V únoru po zahajovacím ceremoniálu zimních olympijských her, kdy Jižní Koreu navštívila severokorejská delegace, snížila KLDR hlasitost svých reproduktorů. Jihokorejské ministerstvo obrany nemohlo ověřit, zda nyní s vysíláním propagandy přestala i severní strana.

Tento pátek se severokorejský vůdce Kim Čong-un a jihokorejský prezident Mun Če-in sejdou v demilitarizované pohraniční zóně, v jihokorejské části obce Pchanmundžom. Hlavními tématy summitu mají být denuklearizace Korejského poloostrova a nastolení míru.