Slováci vyšli kvůli vraždě novináře do ulic, Fico obviňuje opozici, policie ohlásila, že našla zbraně

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) obvinil opozici, že téma vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky zneužívá v politickém boji s cílem převzít moc. Opozice uspořádala v Bratislavě vzpomínkové shromáždění na počest obou zavražděných a již dříve vyzvala Fica, aby v souvislosti s kauzou prosadil odchod ministra vnitra a policejního prezidenta.

Lidé se v Bratislavě sešli, aby uctili památku zavražděného novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně
Zdroj: Reuters Autor: Radovan Stoklasa

„Smrt dvou mladých lidí se pro opozici stala obyčejným politickým nástrojem, kterým chce vyhnat lidi do ulic a takovým způsobem získat moc. Není toho totiž schopna dosáhnout ve svobodných demokratických parlamentních volbách,“ řekl Fico, který je předsedou dlouhodobě nejpopulárnější slovenské strany Smer-sociální demokracie.

Podle Fica opozice nedokázala od roku 2006 vyhrát parlamentní volby a svého cíle chce dosáhnout prostřednictvím protestních akcí. „Jejich jediným cílem je kriminalizace Směru a celé vládní koalice, přičemž se neštítí využívat přirozených lidských emocí a pochopitelného pohnutí novinářské obce,“ řekl Fico.

Kuciak v nedokončeném článku poukázal kromě jiného na podnikatelské vazby tajemníka bezpečnostní rady státu Viliama Jasaně a Ficovy asistentky Márie Troškové s osobami patrně blízkými italské mafii. Fico se ještě v úterý svých spolupracovníků zastal, ti ale ve středu oznámili, že do vyšetření případu opustí svá místa na úřadu slovenské vlády.

Video Události
video

Události ČT: Kuciak pátral po napojení italské mafie na slovenskou politiku a byznys

Policejní prezident: Byli zastřeleni stejnou zbraní

Na středeční večer svolal tiskovou konferenci také slovenský policejní prezident Tibor Gašpar. Podle něj se kriminalisté nesoustředí na jedinou vyšetřovací verzi. Zároveň ale řekl, že nadále je nejpravděpodobnější varianta, že čin souvisí s působením italských občanů na Slovensku. 

Gašpar odmítl poskytnout podrobnosti, uvedl pouze, že oba mladí lidé byli zastřeleni stejnou zbraní.

V obci Veľká Mača u Trnavy, kde se dvojnásobná vražda minulý týden odehrála, policie prověřuje také okolnosti údajné schůzky dvou osob podezřelých z drogových deliktů. Zabývá se zjištěním, že minulý pátek se dvě osoby domlouvaly, že vezmou zbraně a půjdou do Veľké Mače. Kriminalisté podle Gašpara podnikli několik domovních prohlídek a zajistili zbraně, náboje a pervitin. Přitom zadrželi jednu osobu, pro kterou navrhli vazbu.

Policejní prezident zdůraznil, že zatím není jasné, zda tento případ s vraždami přímo souvisí, ale policie na tuto stopu narazila při vyšetřování a je nutné ji prověřit. 

V centru Bratislavy se sešly stovky lidí 

Se zapálenými svíčkami v rukou se mezitím stovky Slováků shromáždily v centru Bratislavy na vzpomínkové akci věnované zavražděnému Kuciakovi a jeho přítelkyni. Akce začala na náměstí Slovenského národního povstání, které bylo v roce 1989 místem protikomunistických protestů, a dav se pak vydal na tichý pochod k úřadu vlády.

„Ján Kuciak hovořil o mocných tohoto státu, a proto byl umlčen. Jsme tu, abychom ukázali, že Slovensko patří nám a nikoli mafii,“ prohlásil šéf opozičního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Igor Matovič, který shromáždění svolal.

Účastníky akce oslovila také matka policisty Róberta Remiáše, který zemřel v roce 1996 za dosud nevyjasněných okolností. Exploze Remiášova vozidla podle dostupných informací souvisela s únosem syna exprezidenta Michala Kováče, z něhož byla podezřelá tajná služba SIS v období vlády premiéra Vladimíra Mečiara.

„Opět prožívám hrůzu, když mladí lidé, kteří chtějí ostatním otevřít oči a ukázat, co se děje v tomto státě, přicházejí o život. Nedovolte, aby umíraly děti jen proto, že gauneři mají propojení na vládní moc,“ řekla Anna Remiášová.

Další pietní shromáždění za Kuciaka a jeho partnerku jsou svolána na pátek do různých slovenských měst, například do Banské Bystrice. Tyto akce organizují občanští aktivisté.