Ruský režisér Serebrennikov zůstává v domácím vězení. Soud mu povolil jen vycházku

Ruský režisér Kirill Serebrennikov zůstává v domácím vězení. Soud zamítl jeho žádost o propuštění na kauci, povolil mu jen každodenní dvouhodinovou procházku mezi šestou a osmou hodinou večerní. Známý kritik poměrů v Rusku se ale nesmí stýkat s nikým kromě advokátů, má zakázáno telefonovat, komunikovat elektronicky i publikovat.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Režisér kritizující Kreml zůstává v domácím vězení

O propuštění Serebrennikova z domácího vězení rozhodoval Moskevský městský soud. Přímo v soudní síni se za něj zaručilo 41 známých osobností a přišlo i mnoho režisérových podporovatelů.

Podle všech těchto lidí je situace naprosto jasná. Serebrennikov se nedopustil žádného dotačního podvodu, ale je naopak obětí vládnoucího režimu, který podle nich vytváří tlak na opozici tím, že jednoho z nejhlasitějších kritiků Vladimira Putina soudí ve vymyšlené kauze.

Serebrennikov se v minulosti účastnil protivládních protestů a upozorňoval také na stoupající vliv církve v kulturních otázkách. „On je nejznámější postavou dnešního ruského divadla. Neznamená to, že se všem jeho práce líbí. Má fanoušky i kritiky,“ podotkl filmový a divadelní kritik Anton Dolin.

Přibližně 1300 mladých umělců a dalších osobností ruské kulturní scény podepsalo petici za režisérovo propuštění a svědectví v jeho prospěch podaly desítky prominentních ruských umělců.

Serebrennikov je obviněn ze zpronevěry asi 25 milionů korun, které jím vedené divadlo dostalo v letech 2011 až 2014 jako granty. On sám tvrdí, že se vždy zajímal jen o uměleckou složku a peníze šly úplně mimo něj. Výpověď bývalé účetní, která ho má usvědčovat, označil za účelovou.

Zcela odlišný pohled mají pro-kremelští komentátoři. Ti tvrdí, že nejvyšší ruští představitelé nemají na stíhání Serebrennikova absolutně žádný zájem a celá záležitost není zpolitizovaná, ale jde o čistě kriminální čin. Podle nich policie vyšetřuje tak, jako by vyšetřovala v kterémkoliv jiném případě, bez příkazu shora a bez ohledu na to, že jde o známou osobnost. Také podle prezidenta Putina nebyla za zatčením režiséra snaha o cenzuru či vyvíjení nátlaku.

Serebrennikov působí od roku 2012 jako umělecký ředitel divadla Gogol-centr a založil dramatický soubor Sedmé studio. Zadržen byl letos 22. srpna, o den později ho soud poslal do domácího vězení. V něm zůstane až do začátku soudního procesu, v kterém mu hrozí až deset let za mřížemi.