Počet uprchlíků přicházejících do EU výrazně klesl. Nebývalému náporu čelí Itálie

Počet uprchlíků, kteří dorazili v první polovině letošního roku do Unie, se ve srovnání se stejným obdobím loňska snížil o 68 procent. Oznámila to agentura Frontex, která dohlíží na vnější hranice EU. Problémy má ale Španělsko či Itálie.

Video Studio ČT24
video

Expert na migraci Rozumek: Většinou jde o ekonomické migranty

Za šest měsíců hranici EU překročilo 116 tisíc osob, přičemž hlavní břemeno leží na Španělsku a Itálii, kde množství příchozích migrantů naopak vzrostlo. Počet migrantů, kteří dorazili do Španělska, se ztrojnásobil, v případě Itálie nárůst činil 21 procent.

Do Itálie za prvních šest měsíců roku dorazilo 85 tisíc osob. Cestu přes střední část Středozemního moře podnikají především Nigerijci a Guinejci, dále pak Bangladéšané a lidé z Pobřeží slonoviny.

Od začátku tohoto týdne skončilo v plavidlech nevládních organizací dalších více než 4600 migrantů, kteří pluli na vratkých člunech z Libye do Evropy. Všichni byli podle agentury AFP převezeni nebo právě míří do italských přístavů.

„Přes Libyi přijíždí neskutečné množství migrantů. Bavíme se zejména o ekonomických migrantech. Nejsou ze států, kde se bojuje a jsou tam tuhé diktatury,“ konstatoval ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek.

„Itálie se hlavně potřebuje domluvit se severoafrickými státy a zeměmi původu migrantů, aby se mohli rychle vracet zpátky. To se zatím nedaří a v tom by měla Evropská unie pomoci nejvíce – a pak jsou třeba i finanční prostředky na budování dalších kapacit,“ uvedl Rozumek.

Jen v červnu bylo na čtyřech hlavních trasách do EU při nelegálním překročení hranic zadrženo 30 700 lidí. 

Největší pokles nově příchozích zaznamenalo Řecko, kam za půl roku dorazilo asi 9000 uprchlíků, tedy o 94 procent méně než za první polovinu roku 2016.

V červnu se ve srovnání s květnem snížil počet uprchlíků, kteří zamířili k řeckým ostrovům, avšak zvýšil se počet osob, jež do země přišly pozemní hranicí z Turecka. Na této východní uprchlické trase podle Frontexu převládají Syřané, Pákistánci a Iráčané.

Pro balkánskou trasu zpráva Frontexu neuvádí čísla, pouze konstatuje, že tam při pokusu překročit hranici EU byl zadržen jen malý počet osob. Přisuzuje se to tomu, že počet lidí, kteří volí balkánskou trasu na cestě z Turecka, stále ubývá.

V západní části Středomoří se počet uprchlíků zadržených při nelegálním přechodu hranice EU ve srovnání s loňskem ztrojnásobil. Trasu použilo za prvních šest měsíců roku více než 9000 osob. Zvýšil se jak počet lidí, kteří do EU mířili přes španělské africké enklávy Ceuta a Melilla, tak těch, kteří použili námořní cestu.