Loni riskovalo nebezpečnou cestu z Libye do Itálie přes 26 tisíc dětí, které byly většinou bez doprovodu. V nové zprávě o tom píše Dětský fond Organizace spojených národů (UNICEF). Řada dětí čelí sexuálnímu zneužívání a násilí ze strany pašeráků lidí, což ale nenahlásí kvůli obavám ze zatčení a deportace, upozorňuje UNICEF. V libyjských detenčních centrech navíc chybí jídlo, voda i lékařská péče.
Hlad a sexuální zneužívání. Dětští afričtí uprchlíci čelí nástrahám nejen na moři
Součástí uprchlické vlny jsou v posledních dvou letech i děti. A zatímco o osudech dospělých běženců se veřejnost dozvídá často, o strádání dětí – zejména v Libyi – se dosud mnoho nenapsalo.
Tématu se věnuje ve své nové zprávě s názvem Smrtící cesta dětí fond UNICEF, který popisuje hrůzné detaily týkající se otroctví, sexuálního zneužívání a dalšího násilí páchaného na dětských migrantech. „Opravdu nás šokovalo, co se dětem cestujícím po této trase stává. Mnohé z nich byly brutálně znásilněny, zabity,“ podotkl náměstek výkonného ředitele organizace Justin Forsyth.
Třeba devítiletá Kamis s matkou opustila svůj domov v Nigérii. Při cestě přes poušť zemřel muž, který s nimi cestoval. Dcera s matkou poté přišly do detenčního zařízení v Libyi, kde se ocitly v příšerných podmínkách. „Bili nás denně,“ řekla Kamis pracovníkům UNICEF. „Nebyla tam ani voda, to místo bylo opravdu smutné. Nebylo tam nic,“ dodala.
UNICEF uvádí, že sexuální násilí na hranicích a kontrolních přechodech není neobvyklé. Mnoho násilníků nosí uniformy, což podle Dětského fondu zčásti vysvětluje, proč násilí oběti úřadům nehlásí. „Téměř polovina žen a dětí, s kterými jsme dělali rozhovory, se v průběhu migrace stala obětí sexuálního zneužívání… Mnohdy několikrát a na několika místech,“ stojí ve zprávě.
Libye, přes kterou cestuje většina migrantů, si vysloužila pověst epicentra násilí. Přibližně třetina osob, s nimiž UNICEF dělal rozhovory, uvedla, že byla zneužita právě v této severoafrické zemi. Většina z nich ale neprozradila, kdo je zneužil.
Nebezpečná centra pod správou libyjských milic
Zpráva UNICEF se soustřeďuje na 34 libyjských detenčních zařízení, z nichž tři se nacházejí hluboko v poušti. Většinu z nich provozuje vláda, v jiných případech migranty drží v neoficiálních zařízeních milice. Tato centra považují pracovníci UNICEF za nejvíce znepokojivé. „Většina násilí se děje tam, k těmto místům je ale velmi těžký přístup,“ řekl Forsyth.
Loni se přeplavilo z Libye do Itálie více než 180 tisíc migrantů. Asi 26 tisíc z nich byly děti bez doprovodu, jejichž počet podle OSN stále narůstá. „Je to kombinace více faktorů,“ podotkl Forsyth. „Situace v místech, jako je Eritrea a severní Nigérie, je velmi špatná. Také v Gambii v poslední době.“
Chudoba a příslib lepšího života zůstávají pro Afričany klíčovou hnací silou. „Chtěl jsem se dostat přes moře. Najít si práci, tvrdě pracovat, vydělat trochu peněz a pomoci pěti bratrům doma,“ řekl 14letý Issaa. Dva a půl roku poté, co opustil domov v Nigeru, ho ale našli osamoceného v jednom libyjském detenčním zařízení.
Pašování lidí je výnosný byznys. „Libye je významným tranzitním centrem, pokud jde o ženy, s nimiž se obchoduje kvůli sexu v Evropě,“ uvádí se ve zprávě. Pokračující politický chaos v zemi situaci zhoršuje. V zemi jsou oblasti ovládané radikály a stále tu fungují dvě vlády - jen jednu uznává mezinárodní společenství.
UNICEF nabádá Libyi, okolní země a regionální organizace, aby se snažily děti víc chránit – registrovat je od narození, zamezit, aby se z nich stalo zboží, a zajistit jim bezpečnou a legální cestu.