Souboj opět vypukne naplno. Britské strany po útoku spustí kampaň

Britské politické strany obnoví koncem pracovního týdne předvolební kampaň, kterou přerušily kvůli teroristickému útoku v Manchesteru. Nacionalistická Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP) tak učiní ve čtvrtek, labouristé a vládní konzervativci týž den na lokální úrovni, v pátek pak na celonárodní.

Kampaň britských konzervativců
Zdroj: REUTERS Autor: Toby Melville

Strany přerušily kampaň před červnovými předčasnými parlamentními volbami po pondělním teroristickém útoku v hale v Manchesteru, kde atentátník zabil po koncertu americké zpěvačky Ariany Grandeové 22 lidí i sám sebe.

UKIP se ale chystá už ve čtvrtek představit svůj předvolební program. „Všichni jsme zděšení hroznými událostmi, které se staly v Manchesteru,“ uvedl předseda UKIPu Paul Nuttall. „Nemůžeme se ale nechat zastrašit nebo dovolit, aby ti, kteří nám chtějí ublížit, zničili náš způsob života,“ dodal.

Nejlepším způsobem, jak se postavit teroristům, je podle Nuttalla „zajistit pokračování demokratického procesu“. 


O obnově kampaně labouristů napsal na webu list The Independent, aniž citoval konkrétního činitele. O plánech konzervativců informovala agentura Reuters s odvoláním na jednoho jejich mluvčího. Obě velké strany již své předvolební programy představily.

video Spolupracovník ČT Kytka o volbách: Britové se útoky nenechají ovlivnit
Video Zprávy ve 12
video

Spolupracovník ČT Kytka o volbách: Britové se útoky nenechají ovlivnit

Konzervativci u lidí narazili s reformou sociální péče

Předčasné volby si Mayová prosadila s argumentem, že vláda potřebuje mít co nejsilnější pozici v jednáních o odchodu země z Evropské unie. Konzervativci chtějí tvrdý brexit, tedy odchod z jednotného trhu kvůli snaze omezit přistěhovalectví. Ostatní strany kromě UKIPu to kritizují.

Náskok konzervativců před labouristy se snížil z 20 procentních bodů z minulého týdne na 14 procentních bodů, vyplynulo z posledního průzkumu výzkumného ústavu ICM.

Příčinou poklesu volebních preferencí vládní strany je patrně sporný bod volebního programu konzervativců, který se týká vyšších příspěvků seniorů na sociální péči. Strana navrhovala, aby staří lidé platili na sociální péči více než dosud.

Agentura Reuters tento bod programu nazvala „patrně největším přešlapem“ Mayové v kampani. Premiérka později návrh mírnila s tím, že by byl pro příspěvky seniorů zaveden strop.

Proti plánu protestovaly charitativní organizace a svazy důchodců a kritizovali ho labouristé i liberální demokraté. Panují obavy, že staří lidé budou muset prodat své domy, aby si mohli péči zaplatit. Mayová to ale odmítla. „Zajistíme, že nikdo nebude muset prodat svůj dům, aby si zaplatil péči,“ řekla premiérka.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Barvy britských politických stran