Kampaň má stopku. Britské strany přerušily boj v době, kdy konzervativci ztrácejí voliče

Britské politické strany se rozhodly kvůli atentátu v Manchesteru přerušit kampaň před červnovými parlamentními volbami. Lídři hlavních stran už vyjádřili soustrast pozůstalým po obětech výbuchu v manchesterské multifunkční hale.

Na přerušení kampaně se nejprve dohodli konzervativní premiérka Theresa Mayová a předseda opozičních labouristů Jeremy Corbyn. „Hovořil jsem s premiérkou (Mayovou) a shodli jsme se, že veškeré celostátní akce před všeobecnými volbami budou zrušeny až do odvolání,“ uvedl Jeremy Corbyn. Předčasné volby se v zemi uskuteční 8. června.

Mayová čin označila za „odpudivý teroristický útok“. „Hrozný incident v Manchesteru. Jsem v myšlenkách se všemi zasaženými i s našimi vynikajícími záchrannými složkami,“ reagoval Corbyn.

Kampaň následně přerušili také menší liberální demokraté, Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP) a skotští nacionalisté. Ti měli v úterý zveřejnit svůj předvolební program, akci ale zrušili. Skotská premiérka Nicola Sturgeonová označila čin v Manchesteru za „barbarský“ a svolala zasedání vládní komise pro mimořádné události.

Předseda Liberálních demokratů Tim Farron zase zrušil plánovanou předvolební návštěvu Gibraltaru, kde chtěl hovořit o odchodu Británie z Evropské unie. „Je to šokující a hrozivý útok, který cílil na děti a mladé lidi, kteří si chtěli prostě jen užít koncertu,“ uvedl.

Pokud se prokáže, že šlo o teroristický útok, může to vnést nový impuls do předvolební debaty. Protože o tom se nyní jedná – co bude s informacemi, které doteď Britové sdíleli s Europolem, případně dalšími evropskými organizacemi.
Miroslav Mareš
odborník na extremismus

„Právě jsem se vzbudil a dozvěděl se hrozné zprávy ze srdce svého volebního obvodu, Manchesteru. V modlitbách a myšlenkách jsem s postiženými. Buďte silní,“ vzkázal pak předseda UKIPu Paul Nuttall.

3 minuty
Spolupracovník ČT Kytka o volbách: Britové se útoky nenechají ovlivnit
Zdroj: ČT24

„Lze očekávat, že se atentát promítne také do předvolební kampaně. Dosud stály stranou otázky imigrace nebo soužití s muslimskou komunitou. Je pravděpodobné, že některé strany – například UKIP – se budou snažit toho využít, aby získaly politický kapitál a také zvýšily své volební preference,“ poznamenal spolupracovník ČT Ivan Kytka.

„Britové si zakládají na tom, že se nenechají ovlivnit teroristickými útoky nebo násilím na své vlastní půdě. Dá se očekávat, že po přestávce v předvolební kampani, která potrvá nejméně do středy, se ve změněné politické atmosféře souboj vrátí do normálních kolejí,“ pokračoval Kytka.

Připomněl zavraždění labouristické poslankyně před referendem o EU v červnu, která se zasazovala o setrvání země v Unii. „Mělo se za to, že její smrt by mohla ovlivnit výsledek referenda, ale Britové tehdy stejně hlasovali podle svého vnitřního přesvědčení,“ konstatoval Kytka.

Konzervativci u lidí narazili s reformou sociální péče

Předčasné volby si Mayová prosadila s argumentem, že vláda potřebuje mít co nejsilnější pozici v jednáních o odchodu země z Evropské unie. Konzervativci chtějí tvrdý brexit, tedy odchod z jednotného trhu kvůli snaze omezit přistěhovalectví. Ostatní strany kromě UKIPu to kritizují.

Náskok konzervativců před labouristy se snížil z 20 procentních bodů z minulého týdne na 14 procentních bodů, vyplynulo z posledního průzkumu výzkumného ústavu ICM.

Příčinou poklesu volebních preferencí vládní strany je patrně sporný bod volebního programu konzervativců, který se týká vyšších příspěvků seniorů na sociální péči. Strana navrhovala, aby staří lidé platili na sociální péči více než dosud.

Agentura Reuters tento bod programu nazvala „patrně největším přešlapem“ Mayové v kampani. Premiérka později návrh mírnila s tím, že by byl pro příspěvky seniorů zaveden strop.

Proti plánu protestovaly charitativní organizace a svazy důchodců a kritizovali ho labouristé i liberální demokraté. Panují obavy, že staří lidé budou muset prodat své domy, aby si mohli péči zaplatit. Mayová to ale odmítla. „Zajistíme, že nikdo nebude muset prodat svůj dům, aby si zaplatil péči,“ řekla premiérka.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trumpova vláda pozastavila Harvardu federální granty

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondělí pozastavila federální granty pro Harvardovu univerzitu v celkové výši 2,3 miliardy dolarů (51 miliard korun). K tomuto kroku přistoupila poté, co se renomovaná vzdělávací instituce vzepřela požadavkům Bílého domu. Ten v úterý uvedl, že Harvardova univerzita by se podle prezidenta Trumpa měla omluvit za „ohavný antisemitismus“.
06:02Aktualizovánopřed 31 mminutami

Macron předal vyznamenání za obnovu katedrály Notre-Dame

Francouzský prezident Emmanuel Macron vyznamenal přibližně stovku řemeslníků a státních úředníků, kteří se podíleli na obnově katedrály Notre-Dame po jejím ničivém požáru. Ocenění v podobě Řádu čestné legie a Národního řádu za zásluhy převzali symbolicky přesně šest let od vypuknutí ohně. Mezi vyznamenanými jsou architekti, kameníci či restaurátoři, kteří pomohli vrátit chrámu, znovu otevřenému loni v prosinci, jeho původní krásu.
před 43 mminutami

Větší problém než cla jsou regulace v EU, tvrdí Hrnčíř z SPD

Americká cla Česko zasáhnou, hlavní problém jsou ale regulace zavedené v rámci EU, prohlásil v Interview ČT24 poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Ideálním scénářem by podle něj byly nulové tarify. Konkurovat Číně bude těžké, jelikož Evropě „technologicky utekla“ a nemá takové regulace, tudíž nabízí levnější zboží, uvedl také. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
před 1 hhodinou

Ruský soud poslal do vězení čtyři novináře za spolupráci s Navalným

Soud v Moskvě poslal na pět a půl roku do vězení čtyři novináře, které uznal vinnými ze spolupráce „s extremistickou organizací“. Za tu považuje Fond boje proti korupci opozičního vůdce Alexeje Navalného. Ten loni v únoru zahynul za nejasných okolností v trestanecké kolonii za polárním kruhem.
před 1 hhodinou

EK poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě

Evropská komise (EK) poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě, informovalo v úterý generální ředitelství EK pro zdraví. Přípravek Lecanemab je však vhodný jen pro velmi malou část pacientů, u kterých může nemoc trochu zpomalit, napsala agentura DPA.
před 1 hhodinou

Slovenský parlament řeší sporný zákon o nevládních organizacích

Slovenská sněmovna jedná ve druhém čtení o sporné předloze skupiny vládních poslanců týkající se změn ve fungování nevládních organizací. Podle kritiků se tvůrci legislativy inspirovali v Rusku, což vláda odmítá. Podle návrhu mají organizace nově dodávat pravidelné výkazy o svých kontaktech a hospodaření. Kontroverzní plán označovat některé za lobbisty by měl z předlohy zmizet.
16:49Aktualizovánopřed 2 hhodinami

„Nalezli naprostou zkázu.“ Před osmdesáti lety byl osvobozen tábor Bergen-Belsen

Před osmdesáti lety osvobodila britská armáda německý koncentrační tábor Bergen-Belsen v Dolním Sasku, kde podle historičky památníku Terezín Radany Rutové spatřila obraz naprosté zkázy. V táboře bylo na 55 tisíc přeživších vězňů, mezi nimiž byla velká část vážně nemocná – tito lidé byli jak psychicky, tak fyzicky vyčerpáni, přiblížila historička. „Britská armáda nalezla i vyšší tisíce lidí, kteří již byli po smrti,“ dodala.
před 3 hhodinami

Ukrajina zasáhla ruskou brigádu odpovědnou za masakr v Sumách

Ukrajinská armáda hlásí, že zasáhla základnu 448. ruské raketové brigády v Kurské oblasti. Ta se podílela na nedělním útoku na město Sumy, při kterém zemřelo 35 lidí. O útoku informoval Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny.
před 4 hhodinami
Načítání...