K útoku v Manchester Aréně se hlásí IS, policie potvrdila totožnost útočníka

Při pondělní explozi v multifunkční hale v Manchesteru, kde koncertovala americká zpěvačka Ariana Grande, zemřelo 22 lidí. Mezi oběťmi jsou i děti včetně osmileté dívky. Dalších 59 lidí je zraněných. Policie už ví, kdo zřejmě útočil. Sebevražedným atentátníkem byl 22letý muž. Jedná se o Brita libyjského původu Salmana Abediho. Policie nyní zkoumá, zda útočil sám. K sebevražedné akci se již stihnul přihlásit tzv. Islámský stát (IS).

Video Události
video

Manchester zažil útok sebevražedného atentátníka

„Jeden z vojáků chalífátu dokázal umístit nálož na shromáždění křižáků ve městě Manchester,“ uvedli islamisté na sociální síti Telegram. Stejné prohlášení zveřejnila i agentura Amak, kterou radikálové ke komunikaci se světem používají. Jméno útočníka IS neoznámil.

Policie uvedla, že reagovala na zprávy o explozi krátce po půl jedenácté místního času. Podle pořadatelů došlo k výbuchu ve veřejném prostoru haly mimo koncertní sál poté, co vystoupení Ariany Grande skončilo a lidé chtěli jít domů.

Na místo dorazili pyrotechnici, kteří později provedli preventivní kontrolovanou explozi podezřelého objektu.

Kvůli podezřelému balíčku bylo později evakuováno autobusové nádraží Victoria v centru Londýna a uzavřeny některé ulice v oblasti. Policie také oznámila, že v rámci vyšetřování podnikla dvě domovní prohlídky; při jedné z nich, konkrétně na manchesterském předměstí Fallowfield, provedla řízenou explozi.

Cílem pachatele bylo prý co největší krveprolití

Britská policie soudí, že útočil jeden člověk, který odpálil improvizované výbušné zařízení. Zda jednal sám, nebo byl členem nějaké skupiny, policie zatím neví. Při explozi ale sám zahynul, uvedl policista Ian Hopkins. Zda je pachatel započítán do celkového počtu mrtvých, není jasné.

„V balíčku výbušnin se prý nacházely i hřebíky a šrouby. To znamená, že záměrem bylo co největší krveprolití. Takový útok lze jen těžko předpokládat od osamělého vlka. Policie a ozbrojené složky teď hledají komplice,“ upozornil publicista Jan Jůn.

V Londýně se sešli vysoce postavení činitelé z oblasti boje proti terorismu včetně COBRY. Ve Spojeném království již delší dobu platí čtvrtý stupeň protiteroristické pohotovosti, nejvyšší je pátý. Britská kontrarozvědka MI5 uvedla, že je útokem v Manchesteru pobouřena a ujistila, že se neúnavně soustředí na další boj s terorismem.

Očití svědkové hovoří o panice

„Ozvala se rána – a všichni se zastavili, padli na podlahu a začali křičet. Byl to hrozný blázinec. Zvedli jsme se, když už to vypadalo, že je situace bezpečnější a snažili jsme se odtamtud co nejrychleji utéct,“ popsal dění v Manchester Areně Josh Elliott, jeden z mnoha tisíců návštěvníků koncertu. 

video Lékaři ke stavu zraněných po útoku v Manchesteru
Video Lékaři ke stavu zraněných po útoku v Manchesteru
video

Lékaři ke stavu zraněných po útoku v Manchesteru

Zdroj: ČT24

„Všichni ječeli a utíkali pryč. Lidé na podlaze nechali kabáty i mobily,“ poznamenal dvaadvacetiletý Robert Tempkin z Middlesbrough. Další svědci si všimli, že na koncertě bylo velké množství dětí. Hala v Manchesteru byla otevřena v roce 1995 a má kapacitu 21 tisíc míst.

„Všichni jsou jistým způsobem v šoku, protože i když v poslední době proběhlo hned několik útoků noži a automobilem, tak nikdo nečekal, že opět budou hrát roli výbušniny.“

Jan Jůn

publicista

Policie vyzvala veřejnost, aby se oblasti vyhýbala. Nádraží nedaleko haly bylo evakuováno a železniční doprava byla přerušena. Policie také zřídila krizové centrum pro oběti a příbuzné u stadionu týmu Manchester City. Zřízeny byly taky dvě tísňové linky. Na internetu se objevily výzvy k darování krve.

Útok na mladé, zemřela i osmiletá dívka

Manchesterský biskup David Walker zdůraznil, že cílem byli mladí, což dělá z útoku obzvlášť odporný čin. „I předtím jsme měli teroristické události ve velkých městech, ale zdá se, že tentokrát byl jednoznačně zaměřen na velmi mladé publikum,“ upozornil.

List Manchester Evening News uvedl, že mezi 59 zraněnými je dvanáct dětí mladších 16 let. Mezi identifikovanými oběťmi jsou třeba osmnáctiletá i osmiletá dívka. Polsko prý po koncertě pohřešuje dva své občany.

„Britové se nenechají vyvést z rovnováhy, pokračují ve svých denních rutinách,“ uvedl k atmosféře v zemi spolupracovník ČT Ivan Kytka. V ulicích se ale bude pohybovat více ozbrojených policistů.

Češi zřejmě mezi oběťmi nejsou

Jde zřejmě o nejhorší útok v Británii od července 2005, kdy čtyři islamisté zabili v metru a v autobusu 52 lidí, uvedla agentura Reuters. České ministerstvo zahraničí nemá informace, že by mezi mrtvými či zraněnými byli Češi.

Nevyhrajete, vzkázal teroristům starosta Manchesteru

Manchester je hrdé a silné město, které teroristům nedovolí, aby dosáhli svého cíle, prohlásil po útoku starosta metropolitní oblasti Manchesteru Andy Burnham, který čin označil za akt zla. Truchlíme, ale jsme silní, uvedl.

Poděkoval záchranářům, policistům a hasičům, kteří na místě útoku zasahovali, ale i obyčejným lidem, kteří „otevřeli své dveře cizincům a odvezli je pryč od nebezpečí“. „Bude to duch Manchesteru, který zvítězí, a bude nás držet pohromadě,“ dodal.

Přerušená předvolební kampaň

Britské politické strany se rozhodly přerušit kampaň před předčasnými parlamentními volbami vypsanými na 8. června. Dohodli se na tom konzervativní premiérka Theresa Mayová a předseda opozičních labouristů Jeremy Corbyn.

Ke dvěma největším britským politickým stranám se přidali také menší liberální demokraté a skotští nacionalisté. Mayová na úterý dopoledne svolává vládní bezpečnostní výbor.

Předseda opoziční Labouristické strany Jeremy Corbyn „hrozný incident“ odsoudil na Twitteru. „V myšlenkách jsem se všemi postiženými i s našimi vynikajícími záchrannými složkami,“ zdůraznil.

Video Studio 6
video

Odborník na extremismus Mareš: Teroristé mají vždy výhodu prvního tahu

Odborník na extremismus Mareš: Teroristé mají vždy výhodu prvního tahu

Nevyhrajete, vzkázal teroristům starosta Manchesteru

Brífink policie k útoku v Manchesteru

Šándor: Útočníci si vybírají způsob provedení, který jim je nejbližší

Spolupracovník ČT Kytka: UKIP se bude snažit z útoku vykřesat body

Publicista Jůn: V balíčku výbušniny prý byly i hřebíky a šrouby

Ne všem atentátům se dá zabránit

Evropa v posledních letech čelí zvýšenému počtu atentátů. „Pokud se podíváme na informace o odhalených spiknutích, tak Británie jich má několik včetně neuskutečněných útoků na olympiádu v Londýně v roce 2012. Británie je v permanentním ohrožení,“ konstatoval odborník na extremismus Miroslav Mareš.

„Některými opatřeními lze zabránit horším útokům, ale pokud se někdo rozhodne, že spáchá teroristický útok a není tajnými službami včas odhalen, tak se dá těžko zabránit tomu, aby někoho zabil,“ upozornil Mareš.

„Ukazuje se, že teroristické útoky budou pořád častější. Neměli bychom se uchylovat k jednostranným hodnocením, pokud máme za sebou dva tři útoky nákladním autem, že další budeme očekávat zase autem. Ti lidé prostě páchají útoky způsobem, který jim je nejbližší.“

Andor Šándor

bezpečnostní odborník

„Teroristi mají vždy výhodu prvního tahu – oni si určují, jak útok provedou. Nyní zažila Evropa několik útoků pomocí automobilů nebo nákladních vozů, teď to vypadá zase na kvalitativně vyšší posun v propracovanosti útoku,“ dodal expert.