Macron oznámil složení svého kabinetu, šéfem diplomacie bude ministr obrany z Hollandovy vlády

Ve Francii byla představena vláda nového prezidenta Emmanuela Macrona. Ten si do svého týmu vedeného premiérem Edouardem Philippem vybral zástupce z různých částí politického spektra, tedy osobnosti z řad republikánů, socialistů i centristů. Místo ministra zahraničí a ministra pro Evropu zaujme dosavadní šéf resortu obrany v Hollandově kabinetu, Jean-Yves Le Drian. Ministrem hospodářství se stane pravicový, proevropsky zaměřený politik Bruno Le Maire.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Francie má novou vládu

Do čela resortu spravedlnosti by se měl postavit Francois Bayrou, předseda středové strany MoDem, který jako jeden z prvních významných představitelů francouzské politické scény otevřeně vyjádřil v předvolební kampani svou podporu právě Macronovi. Bayrou v minulosti třikrát neúspěšně kandidoval na post francouzského prezidenta.

Jean-Yves Le Drian a Sylvie Goulardová
Zdroj: Reuters
Autor: Gonzalo Fuentes

Na ministerstvu vnitra usedne starosta Lyonu Gérard Collomb, který byl pro změnu jedním z prvních socialistů, kteří se vyslovili pro Macrona. Ministryní obrany se stane centristka a europoslankyně Sylvie Goulardová.

Hlava Francie předem slíbila, že ve vládě usednou lidé z občanské společnosti. Ministrem životního prostředí se tak stal známý environmentalista Nicolas Hulot, který je také novinář, producent a spisovatel. Hulot bude mít na starost také energetiku, což po jeho jmenování vyvolalo pokles akcií elektrárenské společnsoti EDF.

Nový kabinet má 22 členů, muži a ženy v něm jsou rovně zastoupeni.

Macron zvítězil se svým novým hnutím Vpřed! ve druhém kole prezidentských voleb 7. května bez podpory některé z etablovaných stran. V červnu zemi čekají parlamentní volby a průzkumy veřejného mínění ukazují, že Macronova nová strana Republika v pohybu by volby vyhrála.

Strana nyní představila doplněný a definitivní seznam svých kandidátů do parlamentních voleb. Podle listu Le Parisien nepostaví Republika v pohybu svého kandidáta v 55 obvodech z 577. Týká se to například obvodů, kde kandiduje Bruno Le Maire nebo bývalý socialistický premiér a Macronův podporovatel ve volbách Manuel Valls.