Polský prezident podepsal novelu shromažďovacího zákona. Podle ÚS je v souladu s ústavou

Polský prezident Andrzej Duda podepsal opozicí kritizovanou novelu zákona o shromažďování, která omezuje právo na pořádání protestních demonstrací. Takové akce se například nově nebudou moci konat blíž než 100 metrů od shromáždění, které úřady označí za celostátně důležité. Duda svůj podpis připojil až poté, co se k novele vyjádřil ústavní soud.

Andrzej Duda
Zdroj: ČTK/imago stock&people

Ten ve čtvrtek dospěl k závěru, že změny v tomto zákonu jsou v souladu s ústavou, přestože je odpůrci vlády označují za protidemokratické.

Podle kritiků totiž může být novela nástrojem k potlačení protestů. Varšavu už v minulosti Evropská komise varovala, že v zemi ohrožuje svrchovanost práva a demokracii. Vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) v minulosti v parlamentu prosadila několik zákonů, které omezují možnosti soudů blokovat nové právní předpisy, jež posilují její moc.

Podle PiS, jejímž stoupencem je i prezident Duda, upravený zákon umožní zajistit bezpečnost účastníků veřejných akcí. Agentura AFP v této souvislosti poznamenala, že shromáždění organizovaná vládnoucí stranou bývají někdy rušena protestními protiakcemi.