Z Hongkongu zmizel miliardář s kanadským pasem. Zřejmě jej odvlekla čínská policie

Hongkong znepokojuje zmizení kanadského miliardáře čínského původu. Panují obavy, že ho čínská policie odvlekla za hranice. Nebyl by to první takový případ. Pravděpodobně se stal další kořistí Pekingu v protikorupční kampani.

Video Události
video

Události: Z Hongkongu zmizel kanadsko-čínský miliardář

Čínský magnát s kanadským pasem Siao Ťien-chua se roky skrýval v hongkongském hotelu Four Seasons. Podobně jako další, o které se zajímají čínské úřady. Podle svědků si pro něj přišli čínští agenti. Za pár dnů vyšlo v novinách oznámení, že se léčí v zahraničí. Není to první případ náhlého zmizení úspěšného byznysmena.

„Jiní lidé zmizeli. A když říkám zmizeli, víte, že byli zatčeni. Firma, které jde o cenu akcií na burze, pak musí vydat zprávu, v níž řekne ‚Jsem na svobodě'. Znáte reakce médií. Např. 'Pan XY je vyšetřován a pomáhá úřadům'. To je typický způsob, jak se k tomu postavit,“ vysvětluje šéfredaktor časopisu Hurun Report Rupert Hoogewerf.

V tisku se objevila zpráva o léčení Ťien-chua v Číně
Zdroj: ČT24

Peking se odmítl k případu vyjádřit

V žebříčku nejbohatších Číňanů magazínu Hurun Report je Sio s šesti miliardami dolarů na 32. místě. Má podíly v desítkách bank, pojišťoven a developerských firem a styky na nejvlivnější čínské rodiny, včetně té první. Peking se k případu nechce vyjádřit. „Nerozumím zmíněné situaci a nemohu odpovídat na hypotetickou otázku,“ tvrdil mluvčí čínského ministerstva zahraničí Lu Kchang.

Případ přiživil obavy, že svobody garantované Hongkongu v rámci politiky „jedna země, dva systémy“ přestávají platit úměrně tomu, jak Peking zesiluje nad městem kontrolu. Ztráta důvěry může významné mezinárodní finanční centrum poškodit.

„Žádná dohoda o vracení uprchlíků z Hongkongu do Číny neexistuje. Myslím, že berou právo do vlastních rukou,“ soudí hongkongský právník Albert Ho.

V minulosti vzbudily rozruch únosy vydavatelů, kteří publikovali knihy o čínské politice a soukromí čínských pohlavárů. Jeden měl britské a další švédské občanství.