Fillon čelí dalšímu skandálu. Údajně si nechával nevyužité peníze pro asistenty

Prezidentský kandidát francouzské umírněné pravice Francois Fillon čelí dalšímu obvinění ze zneužívání státních peněz. Zpravodajský portál Mediapart zveřejnil některé ze šeků, kterými se před lety údajně obohacoval na úkor financování parlamentu. Odstoupení Fillona z kampaně chce podle průzkumu 68 procent Francouzů i stále více jeho stranických kolegů, uvedl web 20minutes.

Video Zprávy
video

Uchazeči o prezidentský úřad ve Francii představují svůj program

Fillon podle Mediapartu jako zákonodárce nejméně v letech 2005 až 2007 inkasoval tajně šeky na částky, které představovaly nevyužité peníze na měsíční platby parlamentním asistentům a které měly zůstat na účtech parlamentu. Jednalo se podle webu o praxi, na níž se podílelo více pravicových zákonodárců. Několik jich za to čelí trestnímu stíhání.

K tvrzení Mediapartu se podle 20minutes okolí Fillona odmítlo vyjádřit s tím, že nekomentuje případy, které jsou předmětem oficiálního vyšetřování.

Skandál kolem Fillona začal minulý týden, kdy francouzský týdeník Le Canard enchaîné začal zveřejňovat informace o tom, že Penelope Fillonová v letech 1988 až 2013 od státu neoprávněně získala celkem 831 440 eur (22,5 milionu korun) jako asistentka svého muže a dalších zhruba 100 000 eur (2,7 milionu korun) za údajné psaní pro média.

Fillon jako někdejší zákonodárce podle časopisu také odměnil své děti během jejich studií částkou 84 000 eur (2,3 milionu korun) coby své asistenty.

Fillon odstoupit z boje o křeslo odmítá

Aféra, kterou francouzská média začala nazývat Penelopegate, zesiluje každý den tlak na Fillona, který ale stále odmítá stáhnout svou prezidentskou kandidaturu. Obvinění označuje za politicky motivovaný útok ze strany vládní levice krátce před volbami.

Fillona přestal oficiálně podporovat vlivný senátor za Republikány Bruno Gilles, což podle rozhlasové stanice RTL postavení kandidáta značně komplikuje.

„I kdyby se všech obvinění zbavil, v hlavách lidí zůstane fakt, že taková aféra byla, a tudíž s Fillonem již nemůžeme prezidentské volby vyhrát,“ prohlásil v sobotu v rozhlasové stanici France Bleu Provence šéf Republikánů v regionu Bouches-du-Rhône Gilles. Vyzval okolí Fillona, aby ho přesvědčilo, že musí sám odejít. Varoval, že v opačném případě hrozí straně rozpad.

Juppé je skloňován jako možný náhradník Fillona

Mezi představiteli strany Republikáni exprezidenta Nicolase Sarkozyho již začala diskuse o tom, kdo by mohl Fillona nahradit. Nejčastěji přitom zaznívá jméno expremiéra Alaina Juppého, který v loňských stranických primárkách skončil druhý. Například Gilles ale soudí, že je potřeba hledat mezi „zcela novými tvářemi“, ne mezi kandidáty z primárek.

Alain Juppé během předvolební kampaně v Marseille
Zdroj: ČTK/AFP

Nejistota kolem kandidáta hlavní opoziční pravicové strany, který byl dosud hlavním favoritem voleb, znemožňuje seriózní odhady výsledků hlasování.

První kolo 23. dubna podle anket vyhraje šéfka krajní pravice Marine Le Penová. V rozhodujícím duelu 7. května má podle dosavadních prognóz vyhrát vždy ten kandidát, který s Le Penovou postoupí z prvního kola.

Tento úspěch se nyní překvapivě předvídá 39letému nezávislému centristovi Emmanueli Macronovi. Kandidát vládních socialistů Benoît Hamon je v průzkumech až na čtvrté pozici po třetím Fillonovi.