Fillonova kandidatura je kvůli skandálu v troskách. Má strašně málo času, říká bývalý velvyslanec

„Je do toho vtažena celá jeho rodina, i jeho děti. Přestože se snaží dělat kampaň, všichni se ho ptají na totéž,“ podotýká bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer ke skandálu Francoise Fillona. Kauza, která se týká sporného zaměstnávání jeho ženy a dětí, už konzervativního kandidáta stála post favorita v dubnových prezidentských volbách. 

Francois Fillon
Zdroj: ČTK/ABACA Autor: Liewig Christian/ABACA

Pro Fillona představuje skandál o to větší problém, že svou kandidaturu postavil na bezchybnosti, upozornil Fischer. „Říkal, že na rozdíl od ostatních, které šetřila justice, on přináší něco nového, kandidaturu, která je bez poskvrny,“ dodal bývalý velvyslanec.

Fillonova kandidatura je podle něj v troskách. „Rozbil tu fantastickou dynamiku, kterou ho pravice vyvedla na to první místo, čtyři miliony hlasujících jsou najednou pryč,“ pokračuje Fischer.

Fillon už nemá moc času, aby se případně očistil. Lhůta pro podání oficiální kandidatury končí 17. března. „To znamená, že je teď zhruba měsíc na to, aby se vyjasnilo, kde je pravda, kde je spravedlnost, aby spravedlnost konala. A to je velmi krátká doba, když uvážíme, že potom v dubnu už je první kolo prezidentské volby,“ domnívá se Fischer.

Podívejte se na celý rozhovor s Pavlem Fischerem o kampani před prezidentskými volbami ve Francii:

Video Události, komentáře
video

Bývalý velvyslanec ve Francii o předvolební kampani

Průzkum: Macron by porazil Le Penovou

V prvním kole by podle nového průzkumu agentury Ifop zvítězila šéfka krajní pravice Marine Le Penová. Do druhého kola by spolu s ní postoupil nezávislý centrista Emmanuel Macron a hladce by ji porazil. Dosud favorizovaný Fillon by v prvním kole skončil třetí, ukázala anketa mezi voliči.

V prvním kole prezidentských voleb, které se uskuteční 23. dubna, by Le Penová podle dotazovaných získala 25 procent hlasů. Macron by pak dostal 20,5 procenta hlasů a Fillon 18,5 procenta. Ve druhém kole 7. května by pak ale centrista zvítězil se ziskem 63 procent hlasů.

Video Horizont ČT24
video

Fillonovy problémy

Skandál kolem pravicového kandidáta vyvolal francouzský týdeník Le Canard enchaîné, který od minulého týdne postupně zveřejnil, že Fillonová jako asistentka svého muže a pak jeho kolegy v letech 1988 až 2013 od státu neoprávněně získala celkem 831 440 eur (22,5 milionu korun) a dalších zhruba sto tisíc eur (2,7 milionu korun) za údajné psaní pro list La Revue des deux mondes.

Fillon jako někdejší zákonodárce podle časopisu také odměnil děti Marii a Charlese během jejich studií částkou 84 tisíc eur (2,3 milionu korun) coby své asistenty.

Bývalý premiér jakékoli pochybení odmítá, obviňuje vládní levici ze spiknutí a trvá na tom, že bude pokračovat v kampani. Podle již druhého průzkumu si ale více než šedesát procent Francouzů myslí, že by měl z kampaně odejít a nechat se v boji o prezidentské křeslo nahradit. Tlak na Fillonovo odstoupení sílí v posledních dnech i v řadách jeho strany.