Bavorská žaloba na Merkelovou se odkládá

Bavorsko kvůli migrační politice německé kancléřky Angely Merkelové nepodá na spolkovou vládu ústavní žalobu, jak v uplynulých měsících hrozilo. Uvedl to bavorský ministr spravedlnosti Winfried Bausback s tím, že k soudní při v tuto chvíli není důvod, protože počty žadatelů o azyl poklesly.

„Počty běženců klesají, tlak se uvolňuje,“ řekl zemský ministr spravedlnosti Bausback. Dodal, že fungování Bavorska v současné době není bezprostředně ohroženo. Zároveň ale varoval, že Mnichov se možného podání žaloby v budoucnu nezříká. „Spolková vláda je vázána ústavou, aby zajistila účinnou ochranu hranic i přistěhovalectví,“ dodal.

Bavorský premiér Horst Seehofer jménem Bavorska v lednu dopisem pohrozil Berlínu kvůli uprchlické politice žalobou, Merkelová ale všechny výtky zemské vlády odmítla a trvá na tom, že spolková vláda žádné unijní ani německé právní předpisy neporušila.

Video Studio ČT24
video

Studio ČT24: Bavorsko nebude žalovat Merkelovou

Proud žadatelů o azyl, kterých loni do Německa přišlo 1,1 milionu, se ale nyní takřka zastavil. Podle aktuálních údajů zaregistrovalo Bavorsko, které je vstupní branou do Německa, za první tři dubnové týdny 4200 uprchlíků. Loni to byl obvyklý počet za jediný den.