Zemřel poslední z indiánů, který se podílel na vytvoření kódu Navajo

Washington - V Novém Mexiku zemřel poslední z 29 indiánů kmene Navajo, kteří dali vzniknout slavnému jazykovému kódu, který za druhé světové války dokonale zmátl Japonce. Chester Nez skonal v 93 letech v Albuquerque na selhání ledvin.

Armáda naverbovala 29 členů kmene Navajo, aby vytvořili kód založený na jejich tehdy nepsaném jazyce. V květnu 1942 je zařadila do první zcela domorodé americké jednotky námořní pěchoty.

S využitím různých slov v řeči Navajo - například označujících červenou zem, náčelníka, klan, cop, mravence či kolibříka - sestavili nejprve slovník více než 200 výrazů, jejichž počet postupně rozšiřovali, a vytvořili abecedu. Následně byly do projektu zapojeny další stovky členů kmene, aby se stali uživateli kódované řeči, takzvanými code talkers.

Video Poslední ze skupiny Navajo zemřel
video

Poslední ze skupiny Navajo zemřel

Nez se prý nejprve obával, že kód nebude fungovat, neboť jazyk ovládalo jen málo nečlenů Navajo. A dokonce i mnozí Navajové, kteří řeč znali, kódu nerozuměli.

Američané využívali kód Navajo v Tichomoří, a to jen v hlavách Navajanů vycvičených v rádiové komunikaci. Každá zpráva přečtená nahlas „code talkerem“ byla vzápětí okamžitě zničena. „Japonci dělali všechno možné, aby kód prolomili, ale nikdy se jim to nepodařilo,“ řekl Nez v roce 2010.

Nez prý velmi chtěl rodině říci o své úloze, kterou sehrál za války, a o využití rodného jazyka, ale nemohl. Projekt byl odtajněn až v roce 1968. Sláva ale přišla mnohem později. Původní skupina dostala Zlaté medaile Kongresu USA teprve v roce 2001 a další rok vstoupil do kin film Kód Navajo v hlavní roli s Nicolasem Cagem.