EU je slepá ulička, česká armáda je nefunkční, uvedl v předvolební diskusi Veleba

Nahrávám video
Politické spektrum: Předvolební diskuse
Zdroj: ČT24

Evropská unie je slepá ulička, pokud se nezreformuje, uvedl Jan Veleba předseda Strany práv občanů (SPO) v předvolebním diskusním pořadu ČT24 Politické spektrum. Debatě dominovaly zejména otázky členství České republiky v Evropské unii a v Severoatlantické alianaci. O setrvání v EU by podle Veleby a předsedy Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) Tomáše Vandase měli rozhodnout obyvatelé České republiky v referendu. I zbylí diskutující se pak shodují, že Unie není v dnešní době funkční a narušuje suverenitu Česka.

„Evropská unie je bohužel slepá ulička, pokud se nezreformuje. A já nevidím politiky, kteří by ji zreformovali,“ uvedl lídr kandidátky SPO pro kraj Vysočina Jan Veleba. O setrvání v Unii by tak podle něj měli rozhodnout lidé v referendu.

Referendum by chtěla vyhlásit podle Tomáše Vandase (DSSS), lídra kandidátky v Ústeckém kraji, i Dělnická strana sociální spravedlnosti. „Já osobně jsem za to (EU) opustit, protože je to potápějící se loď, která nemá žádný cíl,“ řekl. Evropa by podle něj měla být postavena na bázi suverénních států, jak tomu bylo dříve.

Části suverenity se Česká republika podpisem Lisabonské smlouvy zbavila i podle Vlastimila Sehnala, předsedy politického hnutí Sportovci pro společnost (SPS). „Je potřeba se dívat, že to musí být také výhodné. My jsme teď v diktátu, kde se rozhodne něco o nás, bez nás,“ dodal. Sportovci pro společnost tak podle něj chtějí zejména „vybalancování nespravedlnosti“.

Podle lídra pražské kandidátky Realistů Michala Moroze ovšem není nutné mluvit o vystoupení. „Je na místě bavit se o tom, zda EU má šanci vrátit se k původním hodnotám, na kterých je postavená, a cílům,“ míní. Zároveň dodal, že Realisté odmítají snahy o zavedení eura, hlubší integraci, či o „zásahy EU do věcí, které jsou výsostně v zájmech státu a v naší kompetenci.“ Důležité je podle něj rozlišit dvě formy integrace, kdy jedna z nich je spolupráce, zatímco ta druhá diktát.

Podobný názor zastává i lídr kandidátky Národ sobě (NáS) v Jihomoravském kraji Jiří Šoltys. Česko by podle něj mělo euro zavést pouze jako paralelní měnu, nebo se raději „poohlédnout po jiných cestách“. „Bohužel je s EU spojená další nepříjemná věc – 13. září byla přijata smlouva CETA, je to velmi ostudný dokument,“ dodal.

Smlouva CETA podle Šoltyse (NáS) prolomila potřebu kvót na přijímání migrantů. „Podle této smlouvy může Kanada na naše území, bez našeho vědomí a bez jakékoli kontroly, umístit libovolné množství migrantů,“ uvedl.

NATO – podle Vandase zločinecká organizace, podle většiny nutnost

Zástupci stran se vyjadřovali i k členství České republiky v Severoatlantické alianci a k otázce bezpečnosti státu. Podle Realistů je NATO garantem míru v Evropě. „Ale jak říká Jiří Hynek, náš kandidát na prezidenta, ta smlouva NATO má také článek 3, který říká, že v první řadě se musí být státy schopné bránit samy,“ uvedl Moroz (Realisté). „Teprve potom mohou spoléhat na to, že jim pomůže někdo ze spojenců.“

Kromě toho chtějí Realisté, aby ČR dávala dvě procenta HDP na obranu, a také aby byl zaveden tříměsíční povinný vojenský výcvik pro muže.

Na dvou procentech HDP na obranu trvají podle Sehnala i Sportovci pro společnost. Slabost Česka ovšem vidí ve špatně fungující armádě. „Musíme být pevnou součástí NATO, ale naše armáda se musí změnit,“ konstatoval.

Podobný názor na českou armádu má i Strana práv občanů. Kromě toho kritizuje i ministra obrany Martina Stropnického (ANO). „Reálný stav je takový, že armáda ČR je nefunkční. Jak chcete zbrojit, když za poslední dobu nejsou žádné zbrojní zakázky?“ řekl Jan Veleba (SPO). „Myslím, že by na ministerstvu (obrany) měl být někdo, kdo o tom má nějakou páru,“ dodal. Na odvádění dvou procent HDP na obranu navíc podle něj nemá Česko dostatek financí. 

Šoltys (NáS) uvedl, že v dnešní době je NATO nejlepší variantou. Zavádět povinnou vojenskou službu podle něj nemá smysl. „Na druhou stranu každý musí mít základní přehled. Aby byla branná výchova na školách, aby tento základní výcvik proběhl nenásilnou formou. Takto je potřeba v tom občany vzdělávat,“ doplnil.

Naopak zásadně se proti Severoatlantické alianci ohradil Vandas (DSSS). „Myslím, že NATO je zločinecká organizace, což se v minulých letech projevilo několikrát,“ řekl. „Nepovažuji NATO za kodex bezpečnosti, míru a stability, jak se nám snaží někteří politici namluvit.“

I v této otázce chce proto Dělnická strana sociální spravedlnosti vyhlásit referendum. Podle Vandase by mělo Česko z NATO vystoupit a svou bezpečnost budovat na základě uzavřených smluv s dalšími státy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

V Českém Švýcarsku hoří les, oheň zasáhl přibližně sto hektarů

Hasiči v sobotu zasahují v Rynarticích v národním parku České Švýcarsko u požáru lesa. Podle podvečerních informací ČT hoří plocha odhadem o velikosti kilometru čtverečního, tedy sta hektarů, což následně na síti X a pro ČT24 potvrdili i hasiči. První odhady hovořily o deseti hektarech. Agentura ČTK odpoledne uváděla i 900 hektarů. Vyhlášen byl zvláštní stupeň poplachu, s hašením z výšky pomáhají i vrtulníky, informoval před 18. hodinou mluvčí hasičů Tomáš Kalvoda. V okolí požáru platí bezletová zóna. Lesní požár hasiče zaměstnal také u Šašovic blízko Želetavy na Třebíčsku a u Kryštofova údolí na Liberecku.
14:59Aktualizovánopřed 3 mminutami

Rakouská policie zadržela muže podezřelého z otravy dětské výživy

Rakouská policie v sobotu dopoledne zadržela 39letého muže. Považuje jej za vyděrače, který otrávil dětské výživy v Rakousku, Česku a na Slovensku, informovala agentura APA s odvoláním na policii ve spolkové zemi Burgenland. Policie podrobnosti o zadržení muže či jeho identitě zatím z vyšetřovacích důvodů nesdělila, podle rakouských médií ale vychází z toho, že za případem stojí pouze jeden člověk.
17:47Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Policisté nasadili první mobilní hlukoměr, odhaluje „řvoucí“ výfuky

Jako první v Česku využívají policisté z Olomouckého kraje mobilní hlukoměr. Ten jim bude sloužit pro kontrolu upravených výfuků motorek nebo aut. Na hluk – především v okolí Červenohorského sedla – si roky stěžují tamní obyvatelé i turisté.
před 2 hhodinami

Politické spektrum: Švýcarská demokracie, VÝZVA 2025, Klub angažovaných nestraníků

Česká televize pořádá před komunálními volbami sérii debat se zástupci politických uskupení, která nejsou zastoupena ve sněmovně. Pozvání do Politického spektra v sobotu 2. května přijali Tomáš Raždík (Švýcarská demokracie), Karolína Kubisková (VÝZVA 2025) a František Laudát (Klub angažovaných nestraníků). Debatu moderoval Bohumil Klepetko.
před 4 hhodinami

Sucho zvyšuje riziko požárů v části Česka, výstraha ČHMÚ platí celý víkend

Kvůli dlouhodobému suchu a současnému teplu hrozí zejména v pásu od Ústeckého kraje po jižní Moravu vznik a šíření požárů. Počátkem pracovního týdne bude pršet a nebezpečí požárů by se mělo snížit, plyne ze sobotní výstrahy zveřejněné na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V Praze zároveň platí v souvislosti s touto výstrahou zákaz rozdělávání ohňů na rizikových místech.
12:27Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Landovský bude vládním zmocněncem pro plnění závazků vůči NATO, oznámil Babiš

Bývalý velvyslanec Česka při Severoatlantické alianci Jakub Landovský se stane vládním zmocněncem pro plnění závazků vůči Alianci, řekl premiér Andrej Babiš (ANO) v sobotním diskuzním pořadu Za pět minut dvanáct televize Nova. Od jmenování Landovského si slibuje naplnění cílů vůči NATO, tedy vydávat na obranu minimálně dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP).
12:35Aktualizovánopřed 5 hhodinami

VideoVirtuální výcvik vojáků i robotičtí hlídači. Experti z ČVUT představili novinky

Roboti jako hlídači míst důležitých pro fungování státu nebo virtuální realita jako cvičiště pro vojáky. Špičkové bezpečnostní technologie jsou klíčovou součástí moderní obrany. To nejnovější z tuzemské vědy představili experti z ČVUT. Roboty lze podle vedoucího laboratoře výpočetní robotiky Jana Faigla z ČVUT nasadit všude tam, kam nechceme vysílat lidi. Samotná fyzická schránka není to hlavní – vědci pracují na mozku, tedy softwaru, který stroje pohání. Podle Faigla je důležité, aby se robot dokázal venku pohybovat bez dostupnosti satelitní navigace. To mu může umožnit řada senzorů.
před 9 hhodinami

VideoČeši mění plány na dovolenou. Častěji volí tuzemsko nebo evropské destinace

Obavy o bezpečnost a možné rušení letů mění dovolenkové plány části Čechů. Někteří se rozhodli strávit volno v tuzemsku, jiní dávají přednost bližším evropským destinacím, například Itálii, Chorvatsku, Řecku nebo Španělsku. Větší zájem očekává i Baťův kanál, kde se turistům nově otevírá možnost doplout až do Hodonína. Přestože zdražují pohonné hmoty, ceny lodních lístků ani pronájmů se zatím zvyšovat nemají.
před 10 hhodinami
Načítání...