Téma Volby 2017: Programové postoje stran

Volby 2017: Programové postoje stran

Volby 2017

Spor o přepočty hlasů. Volební lístky mají být příště jen jednostranné, říká vnitro

Volební lístky by se v budoucnu měly tisknout jenom na jednu stranu. Ministerstvo vnitra současně připraví volební kodex, který sjednotí zásady pro všechna česká hlasování a provede kontrolu volebních a okrskových komisí. Resort tím reaguje na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který po přepočtu preferenčních hlasů ze sněmovních voleb rozhodl, že středočeský poslanecký mandát nezíská za ODS Petr Bendl, ale Martin Kupka.

Senátor Hlavatý se stal poslancem, teď chce zpět do Senátu. Má osm vyzyvatelů

Bývalý senátor a novopečený poslanec za hnutí ANO Jiří Hlavatý, který se po usednutí ve sněmovně chce vrátit do horní komory, bude mít v doplňovacích senátních volbách osm vyzyvatelů. Voliči na Trutnovsku zamíří k urnám 5. a 6. ledna, pokud první termín nedá jasného vítěze, druhé kolo proběhne o týden později.
Volby 2017

Prezident pověřil Babiše jednáním o sestavení vlády. Důvěru sněmovny nepožaduje

Prezident Miloš Zeman pověřil předsedu ANO Andreje Babiše jednáním o sestavení nové vlády. Po Babišovi zároveň nebude chtít, aby předem získal důvěru sněmovny. Dosluhující vláda premiéra Bohuslava Sobotky podá demisi po ustavující schůzi nové sněmovny, která začne 20. listopadu. Hned poté Zeman Babiše jmenuje premiérem.
Volby 2017

Voličský hlas může mít pro strany cenu zlata: Kde leží hranice úspěchu?

Během voleb do Poslanecké sněmovny bude ostře sledovanou hranicí pět procent odevzdaných hlasů, která znamená vstup do sněmovny. Zároveň ovšem její překonání znamená pro politické stany pravidelný přísun milionů od státu. A platí – čím více poslanců, tím tučnější příspěvek. Státní rozpočet ovšem pamatuje i na menší strany: jednorázový příspěvek za každý hlas dostanou všechny kandidující subjekty, které překonají hranici 1,5 % hlasů. V posledních volbách šlo o 11 stran či hnutí.
Volby 2017

Nadstandard pomůže nejchudším, slibuje Kalousek. Zdraví není zboží, kontruje Zaorálek

V současné době na zdravotní systém doplácejí hlavně nejchudší, sociálně slabí pacienti, kteří potřebují drahé léky. V předvolební Superdebatě České televize to uvedl lídr TOP 09 Miroslav Kalousek. Řešením je podle něj nadstandard, který do systému přivede peníze od bohatších pacientů. „To je starý známý pokus dostat byznys do zdravotnictví,“ reagoval lídr ČSSD Lubomír Zaorálek. Recepty na zlepšení situace českého zdravotnictví v debatě hledali také další volební lídři.
Volby 2017

Babiš odmítl „model Kaczyński“. Pokud vyhraje volby, chce být premiér

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš v Superdebatě České televize odmítl možnost, že by se v případě volebního vítězství vzdal sestavování vlády a po vzoru předsedy polského Práva a spravedlnosti Jaroslawa Kaczyńského přepustil premiérské křeslo některému ze spolustraníků. O možnosti „polského scénáře“ se přitom v uplynulých týdnech spekulovalo kvůli Babišovu trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo.
Volby 2017

Komunisté s SPD chtějí referendum o odchodu z EU. Ostatní volební lídři byli v Superdebatě proti

Komunistická strana a Svoboda a přímá demokracie mají zájem o jednorázové referendum, ve kterém by občané rozhodovali o vystoupení Česka z Evropské unie. Obě strany to potvrdily v Superdebatě České televize. Občanští i sociální demokraté, lidovci, Starostové a nezávislí, Zelení, Piráti, ANO i TOP 09 se postavili proti.

Hlas lidu, nebo nástroj demagogů? Strany se přou, jestli Česko potřebuje referendum

Jaký je stav demokracie v Česku? Obecné referendum je sice zakotveno v ústavě, ale ani končící koaliční vládě se nepodařilo příslušný zákon prosadit. Posiluje referendum demokracii? Zatímco většina účastníků předvolební debaty ČT o otázkách demokracie s tím souhlasila, Karel Schwarzenberg z TOP 09 označil lidové hlasování za nástroj demagogů. Šéf SPD Tomio Okamura naopak prosazuje referendum téměř o všem, a to tak, že by v něm mohl rozhodovat i třeba jediný člověk.
Volby 2017

Revize ústavy? ANO chce klouzavý mandát, lidovci i STAN úpravy pro Hrad

Ke změnám ústavy je potřeba přistupovat obezřetně, částečné úpravy by ale byly na místě, shodla se většina účastníků předvolební debaty České televize o stavu tuzemské demokracie. Cesty se ale rozcházejí: ANO i sociální demokracie se vyslovují pro zavedení klouzavého mandátu, lidovci a STAN chtějí omezit prezidenta – a pravice spolu se Zelenými by do ústavy nejradši nezasahovala.

Zákon o financování kampaní neposiluje demokracii, míní Schwarzenberg i komunista Grospič

Před volbami mají strany na kampaň limit 90 milionů korun. Zároveň musí být na všech materiálech uvedeno, kdo je nechal vyrobit. Dohlíží na to nově zřízený úřad, který financování kampaní kontroluje. Většina zástupců politických subjektů v předvolební debatě ČT o stavu demokracie v Česku se shodla na tom, že nový zákon i úřad demokracii svědčí. Oponovali jim pouze dva politici z naprosto opačných pólů politického spektra. Karel Schwarzenberg z TOP 09 a Stanislav Grospič z KSČM.
Volby 2017

Jiří Šoltys: Za to, že pracují, jsou lidi trestáni. Vyřešilo by to 10 tisíc korun nepodmíněného příjmu

Stát lidi trestá za to, že pracují, tvrdí strana Národ sobě.  Pokud by ale každý občan měsíčně dostal nepodmíněný příjem 10 tisíc korun, zmizela by podle předsedy strany Jiřího Šoltyse šedá i černá ekonomika a příjem státu by se zvýšil až pětkrát.
Volby 2017

Podle Svobody z ODS už jsou poplatky u lékařů pasé. Jiné strany navrhují platit za stravu v nemocnici

Průzkum pro ČT ukázal, že by lidem nevadilo připlácet si v nemocnici za nadstandardní péči. V případě dalších zdravotnických poplatků už je ale podpora výrazně nižší. Zatímco pro nadstandardy se vyjádřilo 70 % respondentů, tak za pobyt v nemocnici je ochotná platit jen třetina z nich. Vůbec nejnižší podporu pak má poplatek za výdej léků na recept. Podle Bohuslava Svobody (ODS) už jsou zdravotnické poplatky pasé a nepovede se je znovu zavést. Jiné strany jsou pak ochotné diskutovat o poplatcích za pobyt či stravu v nemocnici.
Volby 2017

Kuřárny do hospod, navrhuje Kaňkovský. Nechte zákaz cigaret chvíli fungovat, oponují Heger s Běhounkem

Protikuřácký zákon přišel znovu na přetřes mezi hosty páteční předvolební debaty ČT na téma Zdravotnictví. Lídr kandidátky KDU-ČSL na Vysočině Vít Kaňkovský ctí zákaz kouření jako ochranu nekuřáků, kteří tvoří většinu populace. Kuřáci nám ale ze světa nevymizeli, říká Kaňkovský, a to vidí jako dostatečný důvod přidat do zákona povolení kuřáren v restauracích a dalších institucích. První muž kandidátky TOP 09 na Královéhradecku Leoš Heger se naproti tomu s lídrem kandidátky ČSSD na Vysočině a hejtmanem Jiřím Běhounkem shodli, že zákon je potřeba nechat nějaký čas beze změn, aby se vůbec mohla ukázat jeho funkčnost.
Volby 2017

Mají být e-recepty pro lékaře povinné? Podle Vyzuly (ANO) ubyde byrokracie, podle Svobody (ODS) nepřinášejí nic nového

Praktičtí lékaři, specialisté i zubaři ohlásili na příští týden protest. Nelíbí se jim jednak to, že stát přidává hlavně lékařům v nemocnicích, a vadí jim i nadměrná byrokracie. Kritizují přitom hlavně elektronické recepty, které mají být od příštího roku povinné. Ve středu 18. října tak zůstane odhadem třetina ordinací zavřená. V předvolební debatě ČT24 se většina hostů shodla, že je zatím projekt e-receptu nedotažený, výhody ovšem přinese v budoucnosti. Rozdíly v názorech ovšem panovaly v tom, zda má být povinný pro všechny lékaře.
Volby 2017

Jan Veleba: Tomuto státu chybí národohospodáři

Strana práv občanů se před volbami zaštiťuje osobností prezidenta Miloše Zemana, ačkoli již nenese název Zemanovci. Její předseda Jan Veleba však v Událostech, komentářích ujistil, že podpora hlavy státu není jediným programem SPO. Především volá po zodpovědném hospodaření a chce snížit státní dluh téměř o 290 miliard za pět let.
Volby 2017

Tomio Okamura: V referendech se bude hlasovat o otázkách, jakých chcete

Politické hnutí Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD) slibuje před volbami voličům, že se pokusí zavést obecná referenda s nulovým kvórem, ve kterých bude možné hlasovat o čemkoli, pokud to nebude v rozporu s ústavou. Přeseda hnutí Tomio Okamura dal v Událostech, komentářích najevo, že by v případném referendu hlasoval pro vystoupení z Evropské unie, je přesvědčen, že by to Česko hospodářsky nijak nepoškodilo.
Volby 2017

Tomáš Vandas: Nejsem neonacista. V Česku chceme jít Kotlebovou cestou

Dělnická strana sociální spravedlnosti chce výši starobního důchodu odvíjet od toho, jak řádně se děti penzistů podílejí na tuzemském sociálním systému a pracovním procesu. V Událostech, komentářích to uvedl volební lídr strany Tomáš Vandas. Označení za neonacistu odmítl, v Česku by chtěl dosáhnout toho, čeho na Slovensku dosáhl Marian Kotleba.
Volby 2017

Vlastimil Sehnal: Pro sport chceme padesát miliard, za prezidenta Jágra

Hnutí Sportovci pro společnost kandidující v nadcházejících sněmovních volbách požaduje roční podporu sportu ve výši pětadvaceti až padesáti miliard. V interview pro Události, komentáře to řekl předseda hnutí Vlastimil Sehnal. Na Pražském hradě by rád viděl Dominika Haška nebo Jaromíra Jágra. Uskupení hodlá zavést sektorovou daň a odmítá euro.
Volby 2017

Nekonečná byrokracie dusí stavby. Novela nestačí, je třeba nový zákon, shodují se politici

Novela stavebního zákona nepřinese výrazné zlepšení při povolování staveb. Je o tom přesvědčena většina účastníků předvolební debaty České televize na téma Místní rozvoj a dotace z EU. Shodli se, že je potřeba zcela nový stavební zákon. Jeho příprava již odstartovala, není však jisté, zda ho stihne dokončit alespoň příští vláda.
Volby 2017

Politici vymýšlejí, co dělat, až přestanou chodit evropské miliardy. Navrhují státní dotace nebo půjčky

Co nastane, až nebudou evropské dotace? Jednak to bude znamenat, že Česko zbohatlo natolik, že už je nepotřebuje – dohnalo bohatší státy EU. Současně zesílí role státu, který bude moci posílat příspěvky sám, nebo například obcím místo dotací nabízet výhodné půjčky. V předvolební debatě České televize na téma Místní rozvoj a dotace z EU však zaznělo také varování před tím, aby dotace nadále šly na soukromé projekty.
Volby 2017

Bydlet chce každý. Lidovci plánují mladým pomoci s hypotékou, komunisté navrhují družstva

Sociální bydlení, obecní bytové fondy a méně byrokracie. Tak si představují lídři stran recept na vysoké ceny nemovitostí a ubývající počet dostupných bytů. Podporu si zaslouží zejména mladé rodiny s dětmi a senioři, shodli se v předvolební debatě České televize na téma Místní rozvoj a dotace z EU.
Volby 2017

Robejšek: Euro je potápějící se loď. Bezpečnost zajistí víc zbraní a tříměsíční vojna

Před pár měsíci založená strana Realisté se vymezuje proti přijetí eura i uprchlíků, současnou EU označuje za nefunkční. Vyšší bezpečnost by chtěli zajistit tříměsíčním povinným vojenským výcvikem i lepší dostupností zbraní. V Událostech, komentářích to řekl mentor a zakladatel Realistů Petr Robejšek.
Volby 2017

Klusáček: Postavíme tunel z Prahy do Ostravy, zakážeme reklamu cílenou na děti

Uzavření hranic, vystoupení z NATO a EU, ale také vlak na magnetickém polštáři tunelem z Prahy až do Ostravy nebo zákaz reklamy cílené na děti. To jsou plány České strany národně sociální (ČSNS), které v Událostech, komentářích představil předseda strany Michal Klusáček.
Volby 2017

Sládek: Muži i ženy by měli projít kurzem obrany. Zbraně by měl každý doma

Profesionální armáda by měla být podpořena domobranou, aby se zajistila maximální bojeschopnost národa. V pořadu Události, komentáře to řekl předseda SPR-RSČ Miroslav Sládek. Muži i ženy by proto podle něj měli projít půlročním intenzivním kurzem, po kterém by si nechali pěchotní zbraně doma.