Senátor Hlavatý se stal poslancem, teď chce zpět do Senátu. Má osm vyzyvatelů

Bývalý senátor a novopečený poslanec za hnutí ANO Jiří Hlavatý, který se po usednutí ve sněmovně chce vrátit do horní komory, bude mít v doplňovacích senátních volbách osm vyzyvatelů. Voliči na Trutnovsku zamíří k urnám 5. a 6. ledna, pokud první termín nedá jasného vítěze, druhé kolo proběhne o týden později.

Pod obvod 39 Trutnov spadají kromě Trutnovska i některé obce na Náchodsku a přihlášky k registraci mohli kandidáti podávat do 20. listopadu do čtyř odpoledne. Jak informoval Jiří Masařík z trutnovské radnice, jména kandidátů místní městský úřad zveřejní až po vydání rozhodnutí o registraci kandidátky.

„Jde o kandidáty ČSSD, KSČM, ODA, Starostové a nezávislí (STAN), Česká pirátská strana, hnutí ANO 2011, SPD Tomia Okamury a Nezávislá iniciativa (NEI),“ dodal Masařík s tím, že devátý je nezávislý kandidát.

Z dřívějších prohlášení zástupců hnutí a politických stran vyplývá, že ve volbách se střetnou například vrchlabský starosta Jan Sobotka, který kandiduje za Starosty a nezávislé (STAN) s podporou TOP 09, KDU-ČSL a ODS, místostarosta Úpice nominovaný ČSSD Karel Šklíba, majitelka tiskárny Luďka Tomešová za Okamurovu SPD nebo kandidátka komunistů Iva Řezníčková s přímou podporou Strany práv občanů (SPO). Za NEI kandiduje majitelka Luční boudy v Krkonoších Klára Sovová.

Hlavatý mluvil o návratu do totality

Lednové doplňovací volby proběhnou v paradoxní situaci. Konají se kvůli senátorovi Jiřímu Hlavatému, kterému po zvolení do Poslanecké sněmovny mandát v horní komoře zanikl, Hlavatý se jich ale znovu účastní. O tom, že o senátorský mandát kvůli poslaneckému křeslu přijde, totiž podle svých slov nevěděl.

„Nepovažuji to za demokratické a vracíme se zpátky do totality. Měl bych si svobodně zvolit, jestli budu v Poslanecké sněmovně, nebo zůstanu senátorem,“ uvedl v bezprostřední reakci pro Deník. „Ti, kdo byli zvoleni, by měli mít možnost si vybrat. Nikoliv, aby jim zákon nařizoval, že zvolením jim mandát automaticky končí. Takhle jsem se stal obětí.“

Generální ředitel a majitel textilní společnosti Juta ze Dvora Králové nad Labem Hlavatý se do horní komory dostal v říjnu 2014 a zasedal v senátorském klubu ANO. Ten se po jeho odchodu zmenšil na šest členů a volby uprázdnily i Hlavatého místo v hospodářském výboru.

Nadcházející hlasování vybere Hlavatého nástupce, případně rozhodne o politikově comebacku po zbytek šestiletého mandátu započatého před třemi lety – čili do voleb v roce 2020. O poslanecký mandát by Hlavatý (za předpokladu, že nedojde k předčasným volbám) přišel v roce 2021.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

VideoZavřené obchody během svátků. Možností nakoupit ale přibývá

Velikonoční pondělí bylo zavíracím dnem pro obchody nad 200 metrů čtverečních. Možností, kde nakoupit, ale přibývá. A lidé je ve velkém využívají. Prodeje ve srovnání s běžnými dny rostou až o desítky procent. Jako obchod fungují například čerpací stanice, lidé si také nechávají potraviny dovážet z on-line obchodů. Velký rozvoj zažívají prodejny s možností bezobslužného provozu. Počet podobných prodejen by se letos mohl přiblížit ke dvěma stům. Dalším dnem, kdy si lidé v obchodech s plochou nad 200 metrů čtverečních nenakoupí, bude 8. květen.
před 6 hhodinami

Dražší paliva i asfalt mohou ovlivnit a zpozdit dopravní stavby

Firmy budující dopravní infrastrukturu jsou v nejistotě. Kvůli dopadům války na Blízkém východě dostává Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) od zhotovitelů napříč projekty upozornění, že současná situace je těžko předvídatelná. Stavební společnosti hlásí výrazné zdražování paliv i asfaltu. U klíčové suroviny navíc panují obavy z možného nedostatku. Podle ŘSD by to mohlo stavby prodražit i zpozdit.
před 6 hhodinami

Soud poslal do vazby dalšího obviněného kvůli požáru v Pardubicích

Okresní soud v Pardubicích poslal do vazby dalšího člověka zadrženého v případu zapálení haly zbrojovky LPP Holding. Důvodem jsou podle soudu obavy, aby obviněný neutekl, neovlivňoval svědky a neopakoval trestní činnost. Na síti X to oznámila policie. Nově vazebně stíhaným je cizinec, vyplynulo z vyjádření zástupců soudu a Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Praze. Podle soudce Karla Gobernace si obviněný nechal lhůtu pro podání stížnosti proti vzetí do vazby.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

VideoBohnice jako první psychiatrická nemocnice v Česku zavedly paliativu

Pražské Bohnice jako první psychiatrická nemocnice v Česku zavedly paliativu – péči jinak běžnou u nevyléčitelných onkologických pacientů nebo na JIP. S vážnou duševní nemocí žije řada lidí dlouhé roky, diagnóza se prolíná s dalšími, a to všechno představuje pro bohnické zdravotníky novou výzvou. „Otevírají se tady s větší naléhavostí otázky, které se dotýkají lidské důstojnosti. Co vlastně můžeme dělat v jejich životě, aby byl přijatelně dobrý,“ přiblížil základní otázky primář oddělení podpůrné a paliativní péče Psychiatrické nemocnice Bohnice Ondřej Kopecký.
před 11 hhodinami

Nafta je v Česku nejdražší za čtyři roky, benzin za skoro 3,5 roku

Nafta je v tuzemsku nyní nejdražší za více než čtyři roky a benzin za skoro 3,5 roku. Za uplynulý týden nejprodávanější benzin Natural 95 zdražil o čtrnáct haléřů na 41,63 koruny za litr a nafta o 34 haléřů na 48,39 koruny za litr. Vyplývá to z údajů společnosti CCS. Ceny rostou kvůli zdražování ropy od doby, kdy Izrael a USA 28. února zaútočily na Írán, který v odvetě napadl okolní země.
před 13 hhodinami

Teplé dny končí, přijde ochlazení

Po skoro letních nedělních teplotách se tento týden ochladí. V prvních dnech bude maximálně šestnáct stupňů Celsia a koncem týdne nejvýše čtrnáct stupňů. Na severovýchodě země bude propad teplot ještě výraznější. Maximální denní teploty tam mohou klesnout až na osm stupňů. Vyplývá to z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Celý týden bude převážně jasno s ojedinělými přeháňkami.
před 18 hhodinami

VideoV roce 1991 si Čechoslováci začali zvykat na nové občanské průkazy

Za komunistického režimu byl občanský průkaz víc než jen dokladem totožnosti, jeho novým držitelům se při jejich předávání připomínalo, kdo v zemi vládne. Osobní doklad měl třicet stránek, kdo v něm neměl razítko zaměstnavatele, byl pro tehdejší režim příživník. První větší změnou, zmenšením, prošly takzvané občanky v roce 1985. V dubnu před pětatřiceti lety začala v Československu výměna občanských průkazů. Jejich podoba se pak měnila ještě několikrát, kvůli rozpadu společného státu, vstupu do EU nebo zavedení biometrických údajů.
před 19 hhodinami

Velikonoce ve sněmovně znovu otevřou debatu o zákazu prodeje během svátků

Do sněmovny se znovu vrátí diskuse o zrušení zákazu prodeje o vybraných státních svátcích. K návrhu ODS vláda zaujala neutrální stanovisko. Podporu má předloha třeba u zástupců koaličních Motoristů nebo Hospodářské komory. Naopak odbory jsou proti. Zákaz schválili poslanci v roce 2016. Pro zvedli ruku hlavně sociální demokraté, komunisté, lidovci i část bývalého hnutí Úsvit.
před 19 hhodinami
Načítání...