Téma Senátní volby

Senátní volby

Šlachta bude kandidovat do Senátu. S Motoristy Přísaha míří k evropským volbám

Předseda hnutí Přísaha a bývalý policista Robert Šlachta plánuje na podzim kandidovat do Senátu na Břeclavsku. V čele evropské kandidátky bude mít Přísaha spolu s uskupením Motoristé sobě závodníka Filipa Turka. Memorandum o společném postupu a koalici pro volby do Evropského parlamentu Šlachta podepsal s předsedou Motoristů Petrem Macinkou. Mluvčí bývalého prezidenta Václava Klause bude na kandidátní listině trojkou, dvojkou bude jihočeská lídryně Přísahy Nikola Bartůšek. Na kampaň, kterou hodlají spustit dva měsíce před hlasováním, tedy v dubnu, chce Macinka vybrat deset milionů korun.

SPD a Trikolora uzavřely smlouvu o společné kandidatuře v evropských, krajských a senátních volbách

SPD bude v evropských a následně i v krajských a senátních volbách v příštím roce spolupracovat s neparlamentní stranou Trikolora. Představitelé obou uskupení podepsali smlouvu, která mimo jiné stanoví mechanismus pro sestavení společných kandidátních listin. Podle předsedy SPD Tomia Okamury se strany shodují na společných programových prioritách, očekává, že dohromady budou představovat významnější politickou sílu.

Náklady na opakované senátní volby v Mostě musí zaplatit město, potvrdil odvolací soud

Náklady 2,2 milionu korun na senátní volby v Mostě, které se v roce 2017 opakovaly, musí ministerstvu financí zaplatit město. Rozhodl o tom Krajský soud v Ústí nad Labem, který tak potvrdil rozhodnutí okresního soudu. Volby se konaly dvakrát kvůli postupu bývalé tajemnice, která dostala od soudu podmínku, protože nepřihlédla k odvolání kandidatury Aleny Dernerové. Zástupce ministerstva financí ani města Most se jednání nezúčastnili. Soudce Jiří Vild řekl, že po doručení vyrozumění všem účastníkům řízení nabyde rozsudek právní moci.

Opozice neprosadila debatu o snížení červnové valorizace penzí

Opoziční hnutí ANO a SPD neprosadily debatu o vládním návrhu na snížení červnové valorizace penzí, který bude sněmovna projednávat na mimořádném zasedání od příštího úterý. Poslanci podpořili elektornizaci veřejných dražeb a prvním čtením prošel i návrh na zavedení řidičského oprávnění na zkoušku a úpravu bodového systému. Předsedové poslaneckých klubů se dohodli na přerušení schůze do středy 22. února.

Největší podporu pro prezidentskou volbu mají nyní Babiš a Pavel, ukázalo šetření pro ČT

Do prezidentských voleb zbývá sedm týdnů. Kdyby se konaly nyní, získali by podle průzkumu v prvním kole největší podporu Andrej Babiš a Petr Pavel. Šetření pro Českou televizi zpracovaly firmy Data Collect a Kantar CZ.

Senátní kluby počítají ztráty a zisky, tři musely vybrat nové předsedy

Senátorský klub ProRegion se přejmenoval. Nově bude klubem ANO a ČSSD. Bude mít jen šest členů oproti dosavadním devíti, ale všichni budou nominanty stran bývalé vládní koalice. Po volbách se konsolidují i další senátorské kluby. Klub sdružující senátory ODS a TOP 09 i klub SEN 21 a Pirátů potvrdily své dosavadní předsedy, Starostové si již zvolili nového. Lidovečtí senátoři se o svém předsedovi rozhodnou až příští týden.

Senát nebude prodlouženou rukou vlády, tvrdí Vystrčil

Po volbách zůstane horní komora parlamentu nezávislá na vládě, uvedl její nynější předseda a nově zvolený senátor Miloš Vystrčil (ODS). V letošních volbách podle něj převažovala obecně negativní kampaň, kterou v rozhovoru označil za dno. Dodal, že zvítězil díky „dlouhodobé práci, kterou voliči nakonec zohlednili“.  V pořadu Interview ČT24 rovněž vyloučil, že by ho koalice SPOLU nominovala jako kandidáta na prezidenta republiky.

STAN a ČSSD přijdou po senátních volbách o peníze. ODS si polepší

Letošní senátní volby budou znamenat propad příjmů z každoročních státních příspěvků za mandáty zejména pro hnutí Starostové a nezávislí a pro sociální demokracii. Nejvíce si naopak polepší pokladna občanských demokratů. Vyplývá to z výpočtů ČTK na základě údajů ze serveru volby.cz.

Senátorem za Jihlavu zůstane Vystrčil

Současný předseda horní komory Miloš Vystrčil (SPOLU) zůstává senátorem. Ve volebním obvodu Jihlava obhájil v druhém kole mandát ziskem 60,03 procenta hlasů. Ve zřejmě nejsledovanějším duelu letošních senátních voleb porazil Janu Nagyovou z ANO, která je s šéfem ANO Andrejem Babišem obžalovaná v případu dotace na farmu Čapí hnízdo. Nagyovou volilo ve druhém kole 39,96 procenta lidí. Vystrčil bude moci být po znovuzvolení senátorem předsedou Senátu další dva roky.

Senátorkou za Prahu 11 se stala Hana Kordová Marvanová

Ve druhém kole senátních voleb v obvodu Praha 11 zvítězila právnička Hana Kordová Marvanová (SPOLU). Získala 67,87 procenta hlasů. Druhý Ladislav Kos (Z+HPP 11) dostal 32,11 procenta hlasů. Druhého kola voleb se zúčastnilo 19,44 procenta voličů, v prvním před týdnem hlasovalo 29,56 procenta.
On-line přenos

Druhé kolo senátních voleb 2020

 • 21:30

  Vážení čtenáři, děkujeme za pozornost, on-line přenos k druhému kolu senátních voleb končí. 

 • 21:30
  Česká televize

  Komentář: Pro vládní strany jsou výsledky senátních voleb zdrcující, méně pro hnutí ANO, protože na slabé výsledky ve volbách do horní komory je přivyklé. Naopak v Lidovém domě si sociální demokraté možná už začínají uvědomovat, že neláká ani program, ani osobnosti, píše analytik ČT Kamil Švec.

 • 21:11

  Podle politologa Ladislava Mrklase skončila jedna éra Senátu, což symbolicky ukazuje porážka Milana Štěcha (ČSSD), který v Senátu zasedal od jeho vzniku v roce 1996. Zároveň s ním končí éra sociální demokracie, protože žádný senátor ČSSD nebyl zvolen, poznamenal Mrklas.

Senátorem za Jičín se znovu stal Czernin

Senátorem ve volebním obvodu Jičín bude opět Tomáš Czernin (SPOLU), má 53,83 procenta hlasů. Druhý Jaromír Dědeček (ANO) získal 46,16 procenta hlasů. Druhého kola voleb se zúčastnilo 23,21 procenta voličů, v prvním před týdnem hlasovalo 45,7 procenta.

Senátorem za obvod Ostrava-město se stal obhajující Zdeněk Nytra

Novým senátorem za Ostravu se ve druhém kole volby stal dosavadní senátor Zdeněk Nytra (SPOLU), získal 51,53 procenta hlasů. Druhý Miroslav Antl (ANO) dostal 48,46 procenta hlasů. Druhého kola voleb se zúčastnilo 14,45 procenta voličů, v prvním před týdnem hlasovalo 36,51 procenta.

Senátorem za obvod Praha 10 se stal Jan Pirk

Senátorem ve volebním obvodu Praha 10 bude Jan Pirk (SPOLU). Ve druhém kole senátních voleb získal 60,44 procenta hlasů. Druhá Renata Chmelová (Z+STAN+L) dostala 39,54 procenta hlasů.

Senátorkou za Hodonín se stala Eva Rajchmanová

Druhé kolo senátních voleb v Hodoníně vyhrála Eva Rajchmanová (SPOLU). Získala 51,61 procenta hlasů. Druhá Ladislava Brančíková (ANO) dostala 48,38 procenta hlasů. Druhého kola se zúčastnilo 21,93 procenta voličů, v prvním před týdnem hlasovalo 44,61 procenta.

Senátorkou za Kroměříž se stala Zwyrtek Hamplová

Druhé kolo senátních voleb v Kroměříži vyhrála právnička Jana Zwyrtek Hamplová, která kandidovala za Nezávislé. Získala 50,65 procenta hlasů voličů. Její soupeřka ve druhém kole Lucie Pluhařová (ANO) dostala 49,34 procenta hlasů. Druhého kola voleb se zúčastnilo 19,53 procenta voličů, v prvním před týdnem hlasovalo 47,86 procenta.

Senátorem za Ústí nad Labem se stal Martin Krsek

Senátorem ve volebním obvodu Ústí nad Labem bude historik Martin Krsek (SEN 21), získal 67,70 procenta hlasů. Jeho soupeř ve druhém kole, ústecký primátor Petr Nedvědický (ANO) dostal 32,28 procenta hlasů.

Senátorkou za obvod Karlovy Vary se stala Věra Procházková

Senátorkou ve volebním obvodu Karlovy Vary bude Věra Procházková (ANO), po sečtení všech hlasů má 67,97 procenta hlasů. Druhá Eva Chromcová (SPD) obdržela 32,02 procenta hlasů.

Senátorkou za obvod Plzeň-město se stala Daniela Kovářová

Senátorkou ve volebním obvodu Plzeň-město bude Daniela Kovářová (NK). Ve druhém kole senátních voleb získala 54,06 procenta hlasů. Druhý Karel Naxera (SPOLU) dostal 45,93 procenta hlasů. Druhého kola voleb se zúčastnilo přibližně 18,41 procenta voličů, v prvním před týdnem hlasovalo 44,29 procenta.

Senátorem v obvodu Beroun zůstane Jiří Oberfalzer

Senátorem ve volebním obvodu Beroun zůstane Jiří Oberfalzer (SPOLU), získal 55,08 procenta hlasů. Dosavadní senátor tak porazil Janise Sidovského (LESSEN 21), který dostal 44,91 procenta hlasů. Druhého kola voleb se zúčastnilo 17,07 procenta voličů, v prvním před týdnem hlasovalo 43,40 procenta.

Senátorem za Český Krumlov bude znovu Tomáš Jirsa

Senátorem ve volebním obvodu Český Krumlov bude znovu Tomáš Jirsa (ODS), získal 66,36 procenta hlasů. Druhý Miroslav Lorenc (ANO) dostal 33,63 procenta hlasů. Druhého kola voleb se zúčastnilo 15,66 procenta voličů, v prvním před týdnem hlasovalo 42,45 procenta.

Senátorem za Liberec zůstane Canov

Senátorem ve volebním obvodu Liberec bude opět Michael Canov (SLK). Ve druhém kole senátních voleb získal 66,34 procenta hlasů. Druhá Radka Loučková Kotasová (ANO) dostala 33,65 procenta hlasů.

Senátorem za obvod Most se stal Jan Paparega

Senátorem ve volebním obvodu Most bude starosta Mostu Jan Paparega (ProMOST). Ve druhém kole senátních voleb získal 58,79 procenta hlasů. Neuspěla dosavadní senátorka Alena Dernerová (SD-SN), která dostala 41,20 procenta hlasů. Vyplývá to z výsledku sčítání na webu volby.cz. Druhého kola voleb se zúčastnilo 13,26 procenta voličů, v prvním před týdnem hlasovalo 32,74 procenta.

Brno-město 55 v Senátu zastoupí Tomáš Töpfer

Novým senátorem za Brno-město (55) se ve druhém kole volby stal Tomáš Töpfer (SPOLU). Ve druhém kole senátních voleb získal 52,79 procenta hlasů. Druhý Bořek Semrád (ANO) dostal 47,20 procenta hlasů.

Senátorem za Frýdek-Místek se stal Zdeněk Matušek

Vítězem druhého kola senátních voleb v obvodu Frýdek-Místek se stal Zdeněk Matušek (za ČSSD+ANO). Ve druhém kole senátních voleb získal 50,98 procenta hlasů. Druhý Stanislav Folwarczny (SPOLU) dostal 49,01 procenta hlasů. Druhého kola voleb se zúčastnilo 16,07 procenta voličů, v prvním kole před týdnem hlasovalo 37,61 procenta.