Situace u Bachmutu je „stabilně obtížná“. Kyjev nepřímo uvedl, že Rusové město téměř obklíčili

Ukrajinský generální štáb podle BBC nepřímo potvrdil, že ruské jednotky téměř obklíčily Bachmut v Doněcké oblasti. Také podle velitele ukrajinských pozemních sil se Rusové nepřestávají o obklíčení a dobytí města pokoušet, situaci označil za „stabilně obtížnou“. Tvrdé boje pokračují i u Avdijivky jihovýchodně od Bachmutu, kterou se Rusko rovněž snaží obklíčit.

  • 0:00

    Novější zprávy z rusko-ukrajinské války najdete zde.

  • 22:29

    Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na čtvrteční poradě v Záporoží nařídil vojákům rychle budovat opevnění na všech hlavních úsecích fronty, uvedl server Ukrajinska pravda s odvoláním na vyjádření samého prezidenta ve večerním videoprojevu.

    "Na všech základních směrech, kde je nutné posílit (ukrajinské pozice), je třeba urychlit výstavbu (opevnění)," uvedl Zelenskyj. Jde podle hlavy státu především o úseky fronty u Avdijivky a Marjinky, Kupjanska a Lymanu, jakož i o výstavbu opevnění v Sumské, Černihivské, Kyjevské, Rivnenské, Volyňské a také na jihu Chersonské oblasti.

  • 21:20

    Pro americkou vládu by mohlo být po Novém roce velmi složité pokračovat v podpoře Ukrajiny, neuvolní-li Kongres na tento účel dodatečné finance. Na brífinku to řekl mluvčí Bílého domu John Kirby, který vyzval zákonodárce k urychlenému rozhodnutí. Žádost o další miliardy dolarů blokuje Republikánská strana, která chce vyčlenění peněz spojit se zpřísněním imigračních zákonů.

    "Přistávací dráha se krátí," prohlásil Kirby. "Myslíme si, že máme čas zhruba do konce roku, než začne být velmi obtížné dál Ukrajinu podporovat. A konec roku přijde brzy," upozornil na tiskové konferenci mluvčí pro otázky národní bezpečnosti.

„V bachmutském směru nepřítel pokračuje v útocích na Bachmut, který drží naši obránci, a na oblasti u obcí Orichovo-Vasylivka, Bohdanivka, Ivanivske a Ozarjanivka,“ napsal generální štáb v pravidelné ranní svodce.

Bohdanivka leží západně od Bachmutu, Orichovo-Vasylivka na severozápad od města. Ivanivske se nachází podél silnice vedoucí na jihozápad, směrem k blízkému městu Kosťantynivka. Ruské síly, které zahájily ofenzivu z východu a drží přístupové cesty k městu ze severu i z jihu, tak město až na západní směr téměř obklíčily, napsal web ruskojazyčné redakce BBC.

I podle velitele ukrajinských pozemních sil Oleksandra Syrského se ruští vojáci nepřestávají pokoušet o obklíčení a dobytí města. „Naším hlavním cílem je vyčerpat obrovské síly nepřítele a způsobit mu těžké ztráty. Vytvoří to nezbytné podmínky, které pomohou osvobození ukrajinského území a urychlí naše vítězství,“ řekl Syrskyj vojákům, které podle ukrajinských médií navštívil na frontě. 

„Nejintenzivnější fáze bitev o Bachmut pokračuje. Situace je stabilně obtížná. Nepřítel zaznamenává značné ztráty na lidských zdrojích, zbraních i vojenské technice, ale pokračuje v útočných operacích. Naši obránci v nadmíru těžkých podmínkách hrdinně zadržují nepřátelskou invazi a nenechávají nepříteli příležitost realizovat jeho záměry,“ komentoval Syrskyj situaci na bojišti v pondělí.

ISW: Rusové postoupili na severozápadě a z jihu

Americký Institut pro studium války (ISW) s odkazem na videa ruských vojáků, u kterých se podařilo určit místo, kde byla pořízena, uvádí, že ruské síly postoupily v několika ulicích na severozápadě Bachmutu, jen několik kilometrů od centra.

Jiné ověřené záběry ukázaly majitele ruské soukromé žoldnéřské skupiny Jevgenije Prigožina, který byl v pondělí v jedné ze zničených školních budov v Bachmutu. Ta se přitom nachází méně než kilometr jihovýchodně od bachmutské radnice. Ruští vojáci také postoupili severozápadně od města, v tamní průmyslové zóně.

Ruské invazní síly se snaží dobýt Bachmut už dlouhé měsíce. Ukrajinští představitelé i pozorovatelé dlouhodobě uvádějí, že se u města vedou nejintenzivnější boje z celé fronty, které si vyžádaly nespočet mrtvých na obou stranách.

Syrskyj v pondělí prohlásil, že obrana Bachmutu je podmíněna vojenskou nutností a je založena na kompetentním využití obranných schopností města, vybudovaných opevněních a vybavených palebných postaveních. Velení podle něj zvažuje všechny možné scénáře a bude jednat adekvátně nastalé situaci.

Nahrávám video
Události: Situace na Ukrajině
Zdroj: ČT24

Analytik: V tuto chvíli nelze říct, zda se mají Ukrajinci stáhnout

Bezpečnostní analytik Richard Stojar z Univerzity obrany uvádí, že pokud hrozí odříznutí obránců, je třeba o eventuálním stažení rozhodovat případ od případu. „Obecnou podmínkou, kdy tedy ještě je možné vyvázat jednotky, kterým hrozí přímé obklíčení, je udržení ústupových nebo zásobovacích tras,“ připomněl ve vysílání ČT24.

„Tady (u Bachmutu) mají Ukrajinci stále některé komunikace pod svojí kontrolou nebo nejsou tak ohroženy nepřátelským působením z ruské strany. Možnost pro část ukrajinských sil, které jsou bezprostředně ohroženy obkličovací operací, stále je. Ale to konkrétní rozhodnutí bude samozřejmě přijímat ukrajinské velení, které by mělo mít ty potřebné informace.“

Do rozhodování o případném stažení mohou podle něj vstoupit ještě další vlivy. „Ukrajinská strana ještě může být schopná realizovat nějakou rozsáhlejší protiofenzivu a neutralizovat ruské úspěchy z posledních týdnů. Otázka je otevřená a v tuto chvíli se nedá jednoznačně odpovědět, zda nastala ta chvíle, aby ukrajinští obránci rezignovali na další držení Bachmutu a stáhli se, nebo zda je pro ukrajinskou stranu výhodnější pokračovat na místě v boji a vázat na sebe ruské síly.“

Nahrávám video
Bezpečnostní analytik Richard Stojar o situaci na Ukrajině
Zdroj: ČT24

Tvrdé boje u Avdijivky a Marjinky

Kromě Bachmutu se nyní tvrdě bojuje i u Avdijivky a Marjinky, obcí u okupanty a místními kolaboranty ovládaného Doněcku, zhruba 55 až 70 kilometrů jihovýchodně od Bachmutu. Obě obce protíná frontová linie.

ISW uvádí, že ruské vojenské velení patrně v posledních týdnech rozhodlo, že do Avdijivky vyšle některé jednotky Wagnerovy skupiny. Žoldnéři jsou ve velkém nasazeni právě u Bachmutu. Lépe vycvičení bojovníci mají u Doněcku podpořit vyčerpané a méně schopné jednotky okupantů a kolaborantů z „Doněcké lidové republiky (DNR)“.

„Pokud Wagnerovci opravdu bojují u Avdijivky, tak by to vysvětlovalo omezený taktický úspěch (Rusů) v této oblasti za poslední týden,“ píše ISW.

Ukrajinská správa Avdijivky v pondělí oznámila, že se z města evakuují její zaměstnanci. Tamní administrativa také rozhodla o vypnutí mobilní sítě, což zdůvodnila přítomností ruských informátorů. 

O upřednostnění posílení pozic u Avdijivky ze strany Ruska hovoří i britská vojenská rozvědka. V pravidelném situačním hodnocení uvádí, že se jednotky Moskvy snaží Avdijivku obklíčit. „Ruské síly nicméně postoupily jen nepatrně za cenu velkých ztrát obrněných vozidel,“ píše vojenská rozvědka na Twitteru.

Nahrávám video
Horizont ČT24: Jan Ludvík
Zdroj: ČT24

První německé Leopardy na Ukrajině

Na Ukrajinu dorazily z Německa první tanky Leopard, které Ukrajina požadovala pro svou jarní protiofenzivu. „Ukrajině bylo přislíbeno zhruba sto relativně moderních tanků Leopard 2 v různých verzích a sto starších tanků Leopard 1. Další tanky z Británie, z Ameriky v desítkách kusů, a to dohromady stačí pro zformování několika mechanizovaných, případně tankových brigád,“ shrnul v pořadu Horizont ČT24 Jan Ludvík z Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Upozornil ovšem, že většina z přislíbených tanků a těžké techniky na Ukrajinu zatím nepřišla. „Může to být bod obratu, ale samozřejmě válka je střetem dvou a Rusko do toho bude mít také co říct,“ doplnil Ludvík. Proto podle něj nelze s jistotou tvrdit, že přislíbené tanky konflikt otočí ve prospěch Kyjeva.

„Obecně je těžké zasahovat cíle, které se hýbou. Vy je musíte najít a potom sledovat celou tu dobu od chvíle, kdy je najdete, až do chvíle, kdy je zničíte. To je možné v blízkosti fronty, jak to vidíme s přítomností dronů,“ popsal Ludvík, jak by bylo pro Rusko komplikované zasáhnout západní techniku přesouvající se na Ukrajinu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Vysoké ceny paliv ohrožují živobytí indonéských rybářů

Tisíce pestrobarevných lodí indonéských rybářů ještě donedávna vyrážely na několikaměsíční plavby do vod Tichého oceánu. Nedávné světové události je však přinutily zůstat v přístavech. Kvůli konfliktu na Blízkém východě totiž výrazně vzrostly ceny nafty, která plavidla pohání. Například v středojávské Juwaně mohlo vyplout jen asi čtyři sta z přibližně 1680 zakotvených lodí. Pro mnoho rybářů současná krize znamená velkou nejistotu. Najít práci na pevnině je bez předchozích zkušeností téměř nemožné. Někteří proto doufají v podporu ze strany státu.
před 1 hhodinou

Jako z Hitchcocka. Městečko u Ravenny zaplavili pávi

Italské letovisko Punta Marina u Jaderského moře čelí „invazi“ pávů. Místní obyvatelé si stěžují na hluk a znečištění, píší agentury AFP a DPA. Ptáci chodí po ulicích, procházejí se po střechách a turisté si je s nadšením fotí. Někteří Italové ale tvrdí, že více než pávi je obtěžuje zájem médií.
před 1 hhodinou

Nabídka ropy nepokryje poptávku, varuje IEA

Celosvětová nabídka ropy letos nedokáže pokrýt veškerou poptávku. Na vině jsou dopady války s Íránem, která narušuje produkci suroviny na Blízkém východě a její vývoz na světový trh. V pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu s ropou to uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA).
před 1 hhodinou

Masivní razie v Berlíně se účastnily stovky policistů i speciální síly

Německá policie ve středu ráno podnikla v Berlíně rozsáhlou razii kvůli přibývajícím případům střelby. Informoval o tom list B. Z. s tím, že úřady do akce nasadily okolo pěti set policistů včetně speciálních jednotek. Policie provádí prohlídky ve zhruba dvaceti bytech a dalších objektech v metropoli.
před 2 hhodinami

Čína upravila Rubiovi přepis jména, aby směl do země

Americký ministr zahraničí Marco Rubio míří s americkým prezidentem Donaldem Trumpem na jednání do Pekingu, přestože se na něj vztahují čínské sankce. Rubio zřejmě může vstoupit do asijské země jen díky tomu, že čínské úřady loni změnily přepis jeho jména výměnou jednoho znaku. Píše to agentura AFP.
před 3 hhodinami

Italský soud dítěti přiznal tři rodiče

Odvolací soud v italském Bari uznal rodičovský vztah mezi dítětem a třemi dospělými. Díky rozsudku, který nabyl právní moci, má tak dítě tři rodiče – dva otce a jednu matku, uvedla agentura Adnkronos. Podle organizací na podporu práv LGBT+ lidí se jedná o přelomové rozhodnutí v zemi, která má k rodičovským právům stejnopohlavních párů spíše konzervativní přístup.
před 4 hhodinami

Cla, covid či balon. Čínsko-americké vztahy zažívají otřesy

Čínsko-americké vztahy zažívají v poslední dekádě turbulentní časy. Příměří v celní válce uzavřené loni na podzim se může kdykoli zhroutit. Americký prezident Donald Trump proto míří do Číny, kde bude do pátku jednat se svým protějškem Si Ťin-pchingem o stabilizaci vztahů. Kromě ekonomických témat se očekává, že na přetřes přijde i čínská podpora Íránu, Tchaj-wan, umělá inteligence nebo jaderná bezpečnost.
06:01Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Trump označil Venezuelu za 51. stát USA

Americký prezident Donald Trump na svém účtu na sociální síti Truth Social zveřejnil mapu, na níž je jihoamerická Venezuela znázorněná jako 51. stát USA. Krátce předtím dal najevo, že by z Venezuely americký stát udělal. Venezuelská prozatímní prezidentka Delcy Rodríguezová reagovala, že se nikdy neuvažovalo o tom, že by se její země stala součástí Spojených států.
před 4 hhodinami
Načítání...