V Církvici na Kutnohorsku přibyli nakažení, v okolních obcích se opět zavádí nošení roušek

Hygienici zaznamenali dalších šest nakažených v ohnisku v Církvici na Kutnohorsku, celkem jich je 33. V některých okolních obcích se opět zavádí nošení roušek ve veřejných uzavřených prostorech, jako jsou obchody, pošta či obecní úřad, oznámila mluvčí krajské hygienické stanice Dana Šalamunová.

Test na koronavirus
Zdroj: ČTK/ABACA Autor: Utrecht Robin/ABACAPRESS.COM

Ohnisko se objevilo v církvické pobočce firmy HR Partner CZE, její provoz byl uzavřen. Původně bylo nakažených 13 lidí, poté začali přibývat další. Kontakty nemocných jsou v karanténě a hygienici je testují, celkem má testování podstoupit sto lidí.

„Se starosty obcí Křesetice, Úmonín a Červené Janovice jsme se domluvili na zavedení preventivních opatření – nošení roušek na veřejných uzavřených prostranstvích,“ uvedla Šalamunová. Přímo v Církvici lidé roušky nosit nemusejí, protože nikdo z nakažených pracovníků tam nebydlí a areál firmy je nyní mimo provoz.

Uzavřený je podle Šalamunové také motorest Vosrkráč v Církvici a omezený provoz mají restaurace U Nevolů v Křeseticích a U Zámku v Úmoníně. Návštěvníci mají k dispozici menší počet míst, sedí venku a musejí dodržovat odstup mezi stoly a podobně. Už dříve byly preventivně zakázány návštěvy v kolínské, kutnohorské a čáslavské nemocnici a v domovech pro seniory v Čáslavi, Kutné Hoře a Uhlířských Janovicích.

Společnost HR Partner CZE vyrábí nástavby a vozidla pro přepravu zvířat, podle jednatele Milana Dolejšího je ve stálém kontaktu s hygieniky. Církvice leží pět kilometrů východně od Kutné Hory. Patří k ní i místní část Jakub, celkem v obci žije 1300 lidí.

Okres Kutná Hora má v současnosti druhý nejvyšší výskyt nákazy, a to 42,2 nakaženého na 100 tisíc obyvate za posladních sedm dní.

Další ohniska 

V Česku je i několik dalších ohnisek. Aktuálně nejvyšší výskyt nákazy na 100 tisíc obyvatel, a to 154,3 případu za posledních sedm dní, má Karvinsko. Covidem-19 onemocněli v regionu hlavně pracovníci dolů OKD a členové jejich rodin.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) se situace na Karvinsku uklidňuje. Podle tamních starostů je však velmi vážná.

V regionu Frýdecko-Místecko je za posledních sedm dní zhruba 34 nových případů na 100 tisíc obyvatel. Firma DEVA z Frýdku-Místku, v níž se objevil koronavirus, přerušila na několik týdnů svůj provoz. Nakaženo je tam už 20 lidí. Okres má 34,5 případu nemoci na 100 tisíc obyvatel.

V městysu Větrný Jeníkov testy potvrdily 14 nemocných. Pokračuje dohledávání kontaktů nakažených, mohou jich být desítky. Na Jihlavsku je tak v současnosti zhruba 11,5 případu nákazy na 100 tisíc obyvatel.