Přechod na DVB-T2 pokračuje Jihomoravským krajem

Přechod na nový standard digitálního pozemního televizního vysílání DVB-T2 po pauze způsobené epidemií koronaviru v létě pokračuje. Podle aktualizovaného plánu, který v podstatě jen prodloužil celý proces o čtyři měsíce, se tentokrát ve středu 29. července vypíná multiplex 1 v končícím DVB-T v případě vysíláčů v Brně a Mikulově. Změny tak pocítí hlavně jihomoravští diváci.

Antény televizního vysílače v ulici Barvičova v Brně
Zdroj: ČTK Autor: Igor Zehl

V noci ze středy na čtvrtek končí vysílání České televize ve starém formátu z vysílačů Brno – Kojál, Brno – Hády, Brno – město (Barvičova) a Mikulov – Děvín. Diváci na jihu Moravy proto musí přeladit na modernější vysílací standard DVB-T2, ten je už delší dobu k dispozici, v případě českotelevizních programů typicky na kanále 26.

Vypínání DVB-T sítí se v tomto termínu týká také převáděčů Blansko – Olešná, Boskovice – Čížovky, Bystřice nad Pernštejnem – Voldán, Česká Třebová – Na Výšině, Dolní Dobrouč – Dolní Dobrouč 500, Hlubočky – Gagarinova ulice, Huslenky – U Sivků, Jablonné nad Orlicí – Strážnice, Letovice – Letovice zámek, Nový Hrozenkov – Humenec, Strání – Dubina, Třebíč -město – Strážný vrch, Žďár nad Sázavou – Harusův vrch a Náměšť nad Oslavou – Zborovská ulice. 

Přechod na modernější vysílací standard DVB-T2, který divákům přináší třeba kvalitnější obraz nebo zvuk, začal na konci listopadu 2019 v Praze a ve středních Čechách. V době nouzového stavu ovšem byla druhá vlna digitalizace pozastavena. V té době byla vypnutá asi třetina vysílačů velkého výkonu a polovina malých vysílačů. Přechod na nový standard DVB-T2 se tak zřejmě protáhne do podzimu.

Poprvé po koronopauze přepínání proběhlo v úterý 14. července, kdy se vypnul multiplex 1 v DVB-T v případě vysíláčů na Kleti a Mařském vrchu. 

Přechod nemění nic na oblíbenosti pozemního vysílání, ukazuje průzkum

Podle průzkumu agentury Nielsen Admosphere zůstává i v průběhu přechodu na DVB-T2 suverénně nejčastějším způsobem příjmu televizních programů v Česku terestrické vysílání, využívá ho více než 55 procent domácností.

„Výzkumy potvrzují, že přechod na nový vysílací standard nemá vliv na vysokou oblíbenost pozemního digitálního TV vysílání. To naopak prokázalo v průběhu pandemie svou důležitost v informování obyvatel. Jakýkoliv nárůst sledovanosti zvládá spolehlivě a bez výpadků a operativně umožnilo zařadit i nový kanál pro seniory ČT3,“ konstatoval už dříve generální ředitel Českých radiokomunikací Vít Vážan.

Přechod na DVB-T2 souvisí s nutností uvolnit část stávajících vysílacích frekvencí v pásmu 700 MHz pro rychlé mobilní sítě 5G. Informace o novém harmonogramu přechodu na DVB-T2 najdou diváci na televizezadarmo.cz, případně na dvbt2overeno.cz, kde jsou i informace o certifikovaných přístrojích pro příjem DVB-T2 vysílání.