Objevil se na televizních kanálech ČT piktogram s vykřičníkem? Je čas řešit přechod na DVB-T2

Pozemní televizní vysílání v současném standardu DVB-T se začne vypínat 27. listopadu. Jako první se dotkne oblasti Prahy a středních Čech. Majitele televizorů, kterých se přechod na nový standard DVB-T2 bezprostředně týká, upozorňuje na kanálech ČT speciální piktogram s vykřičníkem, který se od začátku listopadu objevuje v pravém horním rohu obrazovky. Už teď mohou diváci naladit přechodovou síť DVB-T2, ve které vysílá Česká televize ve vysokém rozlišení – HD – a která bude i finální sítí po vypnutí DVB-T.

Česká televize zahájila informační kampaň k přechodu na DVB-T2 už v loňském roce. Nyní k intenzivní spotové kampani přidává ještě piktogram, který se objevuje na všech jejích kanálech, a to u těch televizorů, které přijímají pozemní vysílání DVB-T z vysílačů Žižkov a Cukrák.

Tyto vysílače jako první v České republice budou přecházet na nový standard DVB-T2 a odstartují tak proces, který do poloviny příštího roku postupně zasáhne i všechny ostatní regiony a všechny volně šířené televizní kanály.

Piktogram, který znázorňuje vysílač s vykřičníkem, by měl diváky v Praze a středních Čechách upozornit na to, že by přeladění na DVB-T2 měli bezprostředně řešit. Tak, aby na konci měsíce nepřišli o vysílání programů ČT.

V novém standardu vysílá Česká televize všechny své programy už nyní, a to dokonce ve vysokém rozlišení.

Přechod na DVB-T2 je celoevropský

Těm, kteří mají k přeladění dotazy, nabízí Česká televize informační servis na svých webových stránkách www.digict.cz nebo na telefonním čísle 2 6113 6113.

K přechodu na nový vysílací standard dochází na základě rozhodnutí vlády a mezinárodních dohod. Nejen Česká televize, ale i všechny ostatní tuzemské televize proto musí postupně přeladit své stávající pozemní vysílání ve standardu DVB-T a dále vysílat jen v novém standardu DVB-T2.

Tato změna se tedy týká všech uživatelů, kteří přijímají televizní signál pomocí klasické pokojové nebo venkovní antény, případně společné televizní antény a dosud na modernější formát nepřeladili.