Obce na Plzeňsku nemají vodu. Než se postaví vodovod, vozí ji obyvatelům příbuzní

Sucho zasáhlo Plzeňsko už loni, ani teď se ale situace nelepší. V desítkách tamních obcí už vyschly i studny a lidé jsou odkázaní na přistavené cisterny s vodou nebo na pomoc příbuzných. Třeba plzeňské městské části Malesice by pomohl vodovod, čekají tam na něj už skoro dvacet let.

Video Události v regionech (Praha)
video

Události v regionech: Obce na Plzeňsku trápí sucho

Sucho se nevyhýbá téměř žádné oblasti Plzeňska. Asi nejhorší situace je na jihu: třeba v Horní Lukavici je více než třicet domácností bez vody. Původně se měla obec připojit na vodovod v nedalekých Chlumčanech, to ale tamní zastupitelstvo neodsouhlasilo.

Místo toho teď v Horní Lukavici připravují povolení na průzkumný, sto metrů hluboký vrt. Vodovod chtějí v budoucnu postavit z dotací kraje či ministerstva.

Místní vozí vodu od příbuzných

Voda chybí i v Malesicích. Trvá to už bezmála měsíc, co vyschla studna například Zdeňce Morgensternové. Venku má připravená vědra, kdyby přece jen zapršelo. „Na mytí mi vozí vodu bratr v lahvích. Na sporáku mám hrnec, kde si musím ohřívat každou kapku vody,“ popisuje.

Její devadesátiletá sousedka je na tom podobně. Ve studni má jen pár centimetrů vody, její pětičlenná rodina nyní musí s vodou šetřit. „Na jídlo si musíme vozit vodu od syna z Touškova, kde mají vodovod,“ popisuje Libuše Majerová.

Vlastní vodovod v Malesicích nemají, stavět se má až za rok. Místní ale netuší, jak dlouho bez vody vydrží, a sepisují petici, aby se začalo stavět dřív.

O vodu přišli i v Nečtinech na Manětínsku. „V jedné naší části jsme museli udělat novou studnu, která zásobuje deset domácností,“ popisuje starosta Jiří Křemenák (STAN).

Sucho zhoršuje fakt, že sněhových srážek je málo a k doplnění podzemní vody nestačí. Podle hydrogeologů je její hladina pod normálem, pomoci by mohly vydatnější srážky na přelomu zimy a jara.