Liberecký kraj znovu povede Martin Půta. Zaměřit se chce na modernizaci nemocnic i dopravu

Hejtmanem Libereckého kraje se znovu stal Martin Půta (STAN). Kraj byl posledním, v němž se hejtman volil. Lídrovi vítězného uskupení Starostové pro Liberecký kraj dalo na ustavujícím jednání hlas 30 z 41 přítomných zastupitelů.

Video Události v regionech (Praha)
video

Hejtmanem Libereckého kraje se stal znovu Martin Půta

Kraj v následujících čtyřech letech povede čtyřkoalice, v níž se Starostové spojili s ANO, ČSSD a ODS. V zastupitelstvu má většinu 35 mandátů z 45. Tak silnou pozici dosud žádná koalice v Libereckém kraji neměla.

„Programových priorit pro nové čtyřleté období je dvanáct stránek, ale tou hlavní je pro mne pokračování modernizace krajských nemocnic, rozvoj a budování lepší spolupráce v páteřní síti nemocnic Libereckého kraje,“ řekl Půta po svém zvolení.

K prioritám patří podle něj také oblast dopravy a pokračování oprav krajských silnic. Kraj chce podle Půty také jednat se státem o důležitých silnicích první třídy na Frýdlantsku, napojení z Turnova na Jičín nebo o novém spojení České Lípy s Děčínem a také o rychlém železničním spojení s Prahou. 

Video Studio ČT24
video

Hejtman Martin Půta představil priority pro příští čtyři roky

Dalším důležitým tématem pro příští čtyři roky je podle znovuzvoleného hejtmana krajské střední školství, zejména to technické, po jehož absolventech je v kraji největší poptávka.

„Klíčové jsou zejména investice do škol tak, aby zaměstnavatelé získali absolventy, kteří jsou lépe připraveni na trh práce především v oblasti odborného vzdělávání, které je z pohledu zaměstnanosti v Libereckém kraji tím nejsilnějším,“ dodal Půta.

Starostové vyhráli volby v Libereckém kraji s výrazným náskokem. Hlasovala pro ně téměř třetina voličů a v zastupitelstvu obsadili 18 křesel. A to i přesto, že Půta se potýká s několik let se vlekoucím obviněním z přijetí statisícového úplatku a ze zneužití pravomoci v souvislosti s projektem rekonstrukce kostela sv. Máří Magdalény v Liberci.

„Pevně věřím, že se ta kauza dostane brzy k nezávislému soudu, u kterého budu moct prokázat svoji nevinu, protože to, z čeho jsem byl obviněn, jsem neudělal,“ řekl staronový hejtman.

Společná fotografie zastupitelů Libereckého kraje na ustavujícím zasedání
Zdroj: ČTK
Autor: Vít Černý

Druhé ANO získalo devět mandátů a funkci statutární náměstkyně hejtmana pro jedničku kandidátky Jitku Volfovou. Na starost bude mít ekonomiku, správu majetku a informatiku.

Třetí byli komunisté, kteří mají čtyři zastupitele, stejně jako ČSSD, ODS a Změna pro Liberecký kraj, jež skončily za nimi. Do zastupitelstva se dostali také dva zástupci koalice SPD-SPO.